Милан и Интер потврдија – „Џузепе Меаца“ оди во историјата

Стадионот на калчолигашите Интер и Милан, „Џузепе Меаца“ кој се наоѓа во квартот Сан Сиро во Милано, оди во историјата. Миланските клубови потврдија дека ќе биде урнат, а на негово место ќе бидат изградени стамбени згради.

„Градиме нов стадион во близина на стариот. „Џузепе Меаца“ ќе биде урнат, а на негово место ќе бидат изградени стамбени згради“, изјавија претседателите на Интер и Милан Паоло Скарони и Алесандро Антонело.

Легендарниот стадион кој е отворен во 1926 година е еден од најпрепознатливите во светот, карактеристичен по 11 бетонски столбови и црвениот кров. На „Сан Сиро“ се одиграни вкупно четири натпревари во Купот на шампионите и Лигата на шампионите.

Се вчитува...