Милан со седум „парчиња“ за Торино, Интер го доби дербито со Рома, победи и на Јуве и Аталанта (ВИДЕО)

Фудбалерите на Милан го одиграа веројатно најдобриот натпревар во поновата историја на тимот откако во 36. коло го декласираа Торино со 0-7. Голеадата ја отвори Тео Хернандез во 19. минута. Во 26. Кеси зголеми на 0-2, резултат со кој се замина на пауза.

Во второто полувреме Дијаз и Хернандез со својот втор гол зголеми на 0-4, по што слдеше хет-трик на Анте Ребиќ за конечни 0-7. Јуве им се врати на победите откако славеше на гости кај Сасуоло со 1-3. Кристијано Роналдо на овој меч го постигна 100 гол за Јувентус што стана првиот фудбалер во историјата што успеал да постигне по сто гола за три тима и за репрезентација.

Интер го доби дерби натпреварот против Рома со 3-1. Домаќините поведоа со головите на Брозовиќ во 11. и Весино во 20. минута, а до полвруме Мкхатријан во 31. минута намали на 2-1. Конечните 3-1 ги постави Лукаку во 90. минута.

Аталанта ја продолжува битката со Јуве, Милан и Наполи за ЛШ откако рутински триумфираше над Беневенто со 2-0.

РЕЗУЛТАТИ СЕРИЈА А 36. КОЛО: 

Калјари – Фиорентина                       0-0

Аталанта – Беневенто                        2-0

Болоња – Џенова                                0-2

Интер – Рома                                       3-1

Лацио – Парма                                    1-0

Сампдорија – Специја                         2-2

Сасуоло – Јувентус                              1-3

Торино – Милан                                   0-7

Се вчитува...