Моторот на Вардар сепак е пребрз за Запорожје, европскиот првак и натаму непоразен во ЛШ

Европскиот ракометен првак, Вардар дојде и до третата победа во групната фаза од Лигата на шампионите откако со голема мака го совлада Мотор на гостувањето во Запорожје со 30-31 во дуелот од третото коло.

За бодовите, Вардар страхуваше до последните секунди во кои влезе со минимално вовдство од 30-31 откако претходно домашниот тим пропушти шанса за израмнување. Потоа среќата го спаси Вардар кој преку Скубе не погоди за два предност на пет секунди пред крајот, а ракометарите на Мотор изведоа акција за погодок, но не стигнаа тоа да го направат во потребното време.

Вардар не дозволи второ изненадување од Мотор од кој загуби во СЕХА лигата и тоа засега е единствениот неуспех за „црвено-црните“ сезонава.

Вардар успеа да ја анулира негативата од полувремето, но во ниту еден момент не успеа да го скрши отпорот на Мотор и да направи вистинска разлика. Се мачеше до финишот, а буквално во најголемиот дел од второто полувреме се играше гол за гол.

Во првото полувреме Вардар водеше со 3-4, но потоа следуваше одлична серија на Мотор кој поведе со 8-4, а во неколку наврати имаше и три гола предност. На полувремето украинскиот тим водеше со два гола разлика, 18-16.

Тимур Дибиров и Данаис Криштопанс беа лидери на листата стрелци, руското крило постигна 10 гола, а Криштопанс средбата ја заврши со седум погодоци од девет обиди.

Со три победи, Вардар е лидер на табелата во групата Б, пред Кил кој има еден пораз. во следното коло, европскиот првак се соочува со токму со Кил кој ќе гостува во Скопје.