Мрме нема ни среќа: Судиската комисија потврди дека Горица е оштетена против Локомотива

Поранешниот македонски селектор Игор Ангеловски не знае што е тоа победа во Хрватска, откако и денеска доживеа нов пораз против Локомотива Загреб од 2-1 во дербито на дното како дел од 14. коло во првата лига.

Сепак, покрај катастрофалниот старт во Горица, популарниот Мрме нема среќа ни со судиските одлуки. Судиската комисија при Хрватската фудбалска федерација потврди дека Горица на денешниот меч била оштетена.

Еве ја целосната судиска анализа:

„Горица – Хајдук“

Судија: Дарио Бел. Помошници судии: Марјан Томас и Круно Шариќ. ВАР судија: Тихомир Пејин.

35. минута: Судијата на натпреварот неправилно досуди пенал. Судијата на ВАР, анализирајќи ја одлуката, утврди дека нема повреда на ПНИ и дека судијата направил „јасна и очигледна грешка“ со оваа одлука. Правилната интервенција на судијата на ВАР му овозможува на ОФР да ја прегледа снимката и да ја исправи претходно донесената неточна одлука.

48. минута: Интервенцијата на судијата на ВАР по прегледувањето на снимката од ОФР иницира досудување на удар од белата точка. Резултирачкото исклучување на играчот на Горица е неправилно толкување на судијата на играта во проценката на „веројатна или ветувачка можност“. КНС на ХНС не смета дека разговараниот инцидент, врз основа на упатствата на ПНИ, е „јасна и очигледна грешка“ на судијата на натпреварот. Според тоа, интервенцијата на судијата во ВАР е неоправдана, неправилна, спротивна на протоколот. За време на видео прегледот на ОФР, судијата на ВАР не му понуди на судијата на натпреварот инцидент во АПП што му претходи на досудениот удар од белата точка.