Мурињо е можеби специјален, но Севилја е „кралица“ на Лигата на Европа (ВИДЕО)

Севилја стигна до рекордната седма титула во Лигата на Европа, откако во финалето по изведување на пенали славеше над Рома со 5-2 (1-1).

Првата убава шанса во натпреварот ја имаа „римјаните“, откако во 12. минута биеше Спинацола, но неговиот удар го спречи Боно.

Во 31. минута Немања Гудељ стартуваше над Тами Абрахам по што ВАР проверуваше дали има елементи за пенал. Сепак, по проверката главниот судија Тејлор не досуди пенал за „римската волчица“.

Сепак, Рома стигна до водство од 1-0 со погодокот на Пауло Дибала во 35. минута. Првата шанса Севилја ја имаше во 43. минута кога од по центаршутот од корнер на Ракитиќ, Ен Незири биеше над голот на рома.

Нова шанса Севилја имаше во 6. минута од судиското надополнување во првиот дел кога Ракитиќ одлично биеше од 20-тина метри, но топката заврши во стативата.

Севилја до израмнување од 1-1 стигна во 55. минута по автоголот на Манчини. Во 67. минута Рома имаше неверојатна шанса, но одлично интервенираше Боно.

Во 75. минута Ибањез стартуваше над Окампос, по што Тејлор се одлучи да досуди пенал, но по преглед со ВАР фаулот беше поништен.

Во 81. минута Тејлор повторно беше во прв план, откако Фернандо играше со рака во шеснаесетникот на Севилја, но англискиот судија одлучи дека немало намера во неговото играње со рака. До крајот на регуларните 90 минути мируваа мрежите, а натпреварот замина во продолженија.

И во продолженијата мируваа мрежите, па новиот шампион беше познат по изведување на пенали. Таму во втората серија капитенот Манчини кој си даде и автогол промаши пенал, а потоа промаши и Ибањез во третата, по што Монтиел ги реши сите дилеми околу шампионот.

Sevilla 0 – [1] Roma – Paulo Dybala 34′ [UEFA Europa League, Final]
by u/CivillyWalk757 in soccer

Sevilla [1] – 1 Roma – Gianluca Mancini 55′ OG [UEFA Europa League, Final]
by u/CivillyWalk757 in soccer

Се вчитува...