МЗТ: Работнички беше и остана гробар на македонската кошарка

Раководството на МЗТ Скопје реагираше на одлуката на Работнички навививачите на „сино-белите“ да не бидат присутни на натпреварите во „Градски парк“ во рамките од финалната серија од плејофот. „Металците“ велат дека не се премногу изненадени од ваквата одлука на противникот, донесена од страв поради бројноста на аеродромските фанови.

Соопштението на МЗТ Скопје го пренесуваме во целост:

Со неверување ја примивме одлуката на Работнички за забрана за организирано присуство на навивачи на МЗТ Скопје на финалните средби кои ќе се играат во „Градски парк“. Но, ќе излажеме дека сме премногу изненадени, бидејќи бевме сигурни дека нешто ќе излезе од дебарската кујна на марифетлуци во пресрет на клучните дуели за титулата, знаејќи на што сѐ бевме сведоци изминатиов период – како расипаниот семафор и играњето во Гостивар.

Со оваа одлука, господа од Центар, уште еднаш покажавте дека сте биле и дека сѐ уште сте гробари на македонската кошарка. Во вашата ДНК е да сплеткарите и да измислувате проблеми каде што ги нема и тоа секогаш кога ќе почуствувате немоќ односно кога знаете дека тешко може да дојдете до посакуваната цел само со прикажаното на паркетот. За жал, сега ви пречат нашите навивачи, нивната љубов кон сино-белата боја и решителност секаде и секогаш да стојат позади своите миленици и тоа во бројка каква што вие во моментов може само да сонувате.

Ги споменувате проблемите на претходните средби и казните кои сте ги добиле, но се лажете ако мислите дека за тоа се виновни нашите навивачи. Виновни сте вие самите и вашата немоќ да организирате безбеден натпревар, но и скржавоста да ангажирате доволен број професионални редари. Па сега, поради вашата неспособност и ограниченост, цехот го плаќаат тие на кои единствен грев им е што навиваат за МЗТ Скопје.

Барем имајте доблест и признајте зошто носите ваква одлука, јавно кажете од што се плашите. Ние знаеме дека тоа е фактот што МЗТ Скопје во „Градски парк“ би имал далеку посилен ветер в грб отколку што вие би го имале кога ние би биле домаќини. Тоа најдобро се гледа на последните суперлигашки средби, кога на нашите навивачи и 500 билети им беа (пре)малку за средбите на кои бевте организатори, а вашите се собраа точно 97 во ситуација кога слободно можеа да купат колку сакаат влезници за во „Јане Сандански“.

Се надеваме дека ви е јасно дека со вашите несериозни и неспортски одлуки го уништувате финалето и тоа уште непочнато. Фрлате црна дамка врз тоа што треба да биде празник на кошарката и спектакл кој долго треба(ше) да се памети. Истовремено, заборавате дека да не беше нашата помош ќе испадневте во понизок ранг кога го напуштивте теренот пред неколку години.

Единствена позитивна работа од целава ситуација е фактот што го покажавте вистинското лице пред јавноста уште пред почетокот на битката за најзначајниот домашен трофеј. И по кој знае кој пат докажавте дека најдобро се снаоѓате во матно и дека групно сте бегале од часовите на кои се учи за фер и коректно однесување и за џентлеменството во елитниот спорт.

Се вчитува...