МЗТ Скопје не доби промоција на Собранието на АБА: Приморска не се откажува од елитата

Македонскиот претставник МЗТ Скопје Аеродром не доби промоција во елитното друштво на АБА на денешното Собрание, затоа што лигата одлучи да го чека тимот на Приморска. Ждребот е закажан за средината на јули, а дотогаш Приморска мора финансиски да потврди дека може да настапува во најквалитетното регионално друштво. Во спротивно, МЗТ ќе биде тимот што ќе го заземе местото на словенечкиот клуб.

Приморка е во финансиски проблеми, но спортскиот директор на клубот Горан Јагодник потенцираше дека словенечкиот тим ќе успее да се извлече и да го задржи статусот.

Согласно ова, МЗТ Скопје Аеродром, заедно со Работнички, е на листата на клубовите кои наредната сезона треба да играат во АБА 2 и е проширена на 14 тима.

 

 

Се вчитува...