Надал и Циципас одиграа меч за аналите – Рафа останува „Крал на Барселона“

Рафаел Надал го совлада Стефанос Циципас во финалето на АТП 500 турнирот во Барселона. Во еден неворојатен трилер меч по нешто повеќе од три и пол часа популараниот Рафа славеше со 2-1, по сетови 6-4, 6-7 и 7-5.

Со овој триумф Шпанецот му се реваншираше на Гркот за поразот на Австралија опен годинава. Ова за Надал беше рекордна 12. титула во Барселона, со која уште еднаш докажа дека е најдобриот тенисер што некогаш играл на земјена подлога.

 

Се вчитува...