Најавени тимови за ЛШ: Анчелоти со низа проблеми, Галата без првиот голман во Минхен

Карло Анчелоти повторно се соочува со серија проблеми со отсутни фудбалери, па тренерот на Реал Мадрид нема да може да смета на неколку првотимци за дуелот со Брага. Куртоа и Милитао се повредени веќе подолг период, сега извесно време „во аут“ ќе биде и Чуамени, a згора на тоа во неделата против Рајо се повреди и Белингем, чиј настап вечерва е крајно неизвесен.

Галатасарај е пред тежок предизвик на гостувањето против Баерн, а турскиот гигант згора на тоа ќе биде без помошта на првиот голман Муслера. На спротивната страна, кај Баерн ќе недостига само дефанзивецот Де Лихт, па Тухел повторно ќе биде со тандемот Ким – Упамекано во одбранбената линија.

Наполи повторно ќе биде без помошта на Виктор Осимен на пресметката со Унион Берлин, додека кај Арсенал ќе недостига бразилскиот голгетер, Габриел Жезус, чие место во нападот ќе му припадне на Тросар…

ГРУПА А

БАЕРН М. – ГАЛАТАСАРАЈ

Баерн: Нојер, Мазрауи, Упамекано, Ким, Дејвис, Кимих, Горецка, Сане, Мусиала, Коман, Кејн.

Отсутни: Де Лихт.

Галатасарај: Гувенч, Боји, Санчез, Нелсон, Бардакчи, Ајхан, Тореира, Зијеш, Заха, Актуркоглу, Икарди.

Отсутни: Муслера.

КОПЕНХАГЕН -МАНЧЕСТЕР Ј.

Копенхаген: Грабара, Анкерсен, Вавро, Дикс, Џелерт, Лерагер, Фалк, Гонсалвес, Ларсон, Клаесон, Ахури.

Отсутни: Мелинг, Хочолава, Клем. Неизвесни: Елјунуси, Корнелиус, Боилесен.

Манчестер: Онана, Ван Бисака, Варан, Линделоф, Далот, Амрабат, Ериксен, Маунт, Фернандеш, Рашфорд, Хојлунд.

Отсутни: Шо, Диало, Маласија.

ГРУПА Б

АРСЕНАЛ – СЕВИЛЈА

Арсенал: Раја,Вајт, Салиба, Габриел, Зинченко, Рајс, Жоржињо, Хаверц, Сака, Мартинели, Тросар.

Отсутни: Жезус, Парти, Смит Роу.

Севилја: Дмитровиќ, Навас,Баде,Гудељ, Педроса, Сумаре, Сов, Ракитиќ, Лукебакио, Окампос, Ен Несири.

Отсутни: Акуња, Рамос,  Ниланд.

ПСВ АЈНДХОВЕН – ЛЕНС

ПСВ Ајндховен: Бенитез, Тезе, Рамалјо, Боскалји, Дест, Ферман, Шутен, Бакајоко, Тил, Лозано, Де Јонг.

Отсутни: Ланг, Жуниор, Бела-Кочап, Обиспо.

Ленс: Самба, Градит, Дансо, Медина, Самед, Франковски, Менди, Мачадо, Сотока, Томасон, Ваи.

Отсутни: /

ГРУПА Ц

НАПОЛИ – УН. БЕРЛИН                           18,45 ч

Наполи: Мерет, Ди Лоренцо, Рахмани, Натан, Оливера, Ангиса, Лоботка, Зиелински, Политано, Распадори, Кварацкелија.

Отсутни: Осимен.

Ун. Берлин: Ренов, Леита, Нохе, Џекел, Крал, Кедира, Тримел, Лаидуни, Аронсон, Фофана, Бекер.

Отсутни: /

РЕАЛ М. – БРАГА

Реал: Кепа, Карвахал, Ридигер, Алаба, Фран Гарсија, Валверде, Камавинга, Модриќ, Родриго, Винисиус, Хоселу.

Отсутни: Куртоа, Чуамени, Милитао. Неизвесен: Белингем.

Брага: Матеус, Борха,Оливеира, Фонте, Гомез, Ал Мусрати, Залазар, Брума, Џало, Хорта, Банза.

Отсутни: /

ГРУПА Д

Р. СОСИЕДАД – БЕНФИКА                         18,45 ч

Р. Сосиедад: Ремиро, Траоре, Зубелдиа, Ле Норманд, Муњоз, Мендез, Зубименди, Мерино, Баренечеа, Кубо, Ојарзабал.

Отсутни: Тирни

Бенфика: Трубин, Силва, Отаменди, Морато, Невеш, Флорентино, Жоао Марио, Аурснес, Рафа Силва, Ди Марија, Гуедеш.

Отсутни: Бах, Бернат, Кокчу, Нерес

САЛЦБУРГ – ИНТЕР

Салцбург: Шлагер, Дедиќ, Солет, Павловиќ, Улмер, Сучиќ, Гурна -Дуат, Бидструп, Глук, Шимиќ, Конате.

Отсутни: Фернандо, Окох, Омореги, Коита, Терзиќ, Камери, Пјатковски, Кјергард.

Интер: Зомер, Бисек, Де Фрај, Бастони, Дармијан, Фратези, Мхитаријан, Аугусто, Чалханоглу, Мартинез, Санчез.

Отсутни: Павар, Квадрадо. Неизвесен: Дамфрис.

Се вчитува...