Најавени тимови за ЛШ: Атлетико Мадрид без клучни играчи по одмазда на „Енфилд“

Ливерпул со максимални девет бода по првите три кола влегува во дербито на четвртата рунда, во која „црвените“ ќе го пречекаат Атлетико Мадрид. Откако го совладаа Атлетико со 2-3 во Мадрид, избраниците на Клоп ќе се обидат да го повторат успехот и вечерва, со што овој тим би го осигурал и пласманот во осминафиналето на две кола до крајот.

Атлетико посакува одмазда, но Диего Симеоне се соочува со огромни проблеми поради неиграњето на неколку клучни фудбалери на „Енфилд“. Главниот дефанзивец Стефан Савиќ се уште е повреден, Антоан Гризман нема да игра поради црвениот картон заработен во Мадрид, а ослабен ќе биде и средниот ред поради неиграњето на Љоренте, Кондогбија и Лемар.

Бешикташ значително ослабен отпатува за Лисабон, каде во дресот на турскиот гигант нема да се појават Пјаниќ, Нкуду, Вида и Батшуаи.

Лионел Меси ќе биде отсутен од тимот на ПСЖ за денешното гостување во Лајпциг, меч што „светците“ ќе го почнат со триото Ди Марија – Нејмар – Мбапе во нападот.

ГРУПА А

МАН. СИТИ – БРИЖ

МАНЧЕСТЕР СИТИ: Едерсон, Вокер, Дијаз, Стоунс, Зинченко, Родри, Гундоган, Де Бруине, Марез, Стерлинг, Силва.

Отсутни: Феран Торес.

БРИЖ: Мињоле, Мата, Хендри, Собол, Нсоки, Совах, Ванакен, Вормер, Ритс, Ланг, Де Кетеларе.

Отсутни: Баланта.

ЛАЈЦИГ – ПСЖ

ЛАЈПЦИГ: Гулаши, Симакан, Орбан, Гвардиол, Мукиеле, Адамс, Кампл, Анжелињо, Нкунку, Форсберг, Силва.

Отсутни: Клостерман, Халстенберг, Бробеј.

ПСЖ: Донарума, Хакими, Мендеш, Кимпембе, Маркињос, Данило, Геј, Вајналдум, Ди Марија, Нејмар, Мбапе.

Отсутни: Меси, Рамос, Верати, Паредес.

ГРУПА Б

МИЛАН – ПОРТО                       18.45 часот

МИЛАН: Татарушану, Калабрија, Кјер, Томори, Тео Хернандез, Кеси, Тонали, Салемакерс, Дијаз, Леао, Ибрахимовиќ.

Отсутни: Маињан, Ребиќ, Флоренци, Месиас.

ПОРТО: Коста, Заиду, Мбемба, Пепе, Грујиќ, Жоао Марио, Серџо Оливеира, Витиња, Отавио, Луис Дијаз, Тареми.

Отсутни: Вендел.

ЛИВЕРПУЛ – АТЛЕТИКО М.

ЛИВЕРПУЛ: Алисон, Александер Арнолд, Ван Дајк, Матип, Робертсон, Хендерсон, Фабињо, Окслејд Чембрлен, Мане, Салах, Жота.

Отсутни: Кеита, Милнер, Елиот.

АТЛЕТИКО: Облак, Трипие, Фелипе, Хименез, Хермосо, Коке, Де Пол, Караско, Кореа, Феликс, Суарез.

Отсутни: Гризман, Савиќ, Лемар, Љоренте, Кондогбија.

ГРУПА Ц

СПОРТИНГ Л. – БЕШИКТАШ

СПОРТИНГ: Адан, Инасио, Коатес, Федал, Поро, Палиња, Матеус Нуњеш, Матеус Рејс, Сарабија, Паулињо, Поте.

Отсутни: /

БЕШИКТАШ: Дестаноглу, Ујсал, Велинтон, Монтеро, Мераш, Соуза, Хачинсон, Тешеира, Гезал, Ларин, Караман.

Отсутни: Росие, Пјаниќ, Нкуду, Пјаниќ, Вида, Батшуаи.

БОРУСИЈА Д. – АЈАКС

БОРУСИЈА: Кобел, Муние, Аканжи, Хумелс, Паслак, Витсел, Белингам, Брант, Ројс, Азар, Мален.

Отсутни: Кулибали, Џан, Дахуд, Гереиро, Халанд, Мореј, Рејна, Шмелцер, Шулц.

АЈАКС: Пасвер, Ренч, Тимбер, Мартинез, Блинд, Алварез, Гравенберх, Бергхујс, Ентони, Тадиќ, Халер.

Отсутни: Стекеленбург, Клаибер.

ГРУПА Д

РЕАЛ МАДРИД – ШАХТЈОР                     18.45 часот

РЕАЛ: Куртоа, Карвахал, Алаба, Милитао, Менди, Кашемиро, Крос, Модриќ, Азар, Винисиус, Бензема.

Отсутни: Бејл, Себалјос.

ШАХТЈОР: Пјатов, Додо, Марлон, Матвиенко, Исмаили, Маикон, Степаненко, Антонио, Тете, Фернандо, Соломон.

Отутни: Мораеш, Траоре, Педрињо, Конопљанка.

ШЕРИФ – ИНТЕР

ШЕРИФ: Атанисаидис, Костанца, Арболеда, Дуланто, Кристијано, Адо, Тил, Траоре, Коловос, Кастањеда, Јакшибоев.

Отсутни: Николов, Јансане, Кијабу.

ИНТЕР: Ханданович, Шкринијар, Де Фрај, Бастони, Дармијан, Барела, Брозовиќ, Чалханоглу, Перишиќ, Џеко, Лаутаро Мартинез.

Отсутни: /

Се вчитува...