Најавени тимови за ЛШ: Баерн се чува за Лајпциг, Зидан и Клоп во небрано

Баерн Минхен го има осигурано првото место во групата од ЛШ, па тренерот Флик може да си дозволи експеримент на денешното гостување против Атлетико Мадрид. Кимих, Дејвис и Толисо се повредени, Рока е суспендиран, а Флик реши во Мадрид воопшто да не патуваат ниту Нојер, Левандовски и Горецка, не криејќи дека ги чува клучните играчи за претстојното бундеслигашко дерби со Лајпциг.

За очекување е нападот на европскиот првак да го предводи Чупо Мотинг, а шанса од првата минута сигурно ќе добие и Лирој Сане, големото засилување од Манчестер Сити кое на последните средби ја грееше клупата за резерви.

Јирген Клоп се соочува со огромни проблеми со составот на Ливерпул за денешниот дуел со Ајакс. Покрај проблемите со одбраната и неиграњето на Гомез, Ван Дајк и Александер Арнолд, стратегот на „црвените“ не може да го склопи ниту средниот ред каде му недостигаат Фабињо (преселен во одбраната), потоа повредените Кеита, Окслејд-Чембрлен и Шаќири, за на последниот меч да се повреди и ветеранот Џејмс Милнер. Поради ова, Клоп е принуден на нова формација 4-2-4 со која Ливерпул ремизираше 1-1 на гостувањето против Манчестер Сити, кога од првата минута стартуваа Фирмино, Салах, Мане и Жота.

Реал Мадрид не смее да си дозволи пораз на гостувањето против Шахтјор, но „кралевите“ се соочуваат со проблеми поради отсуството на неколку важни фудбалери. Главен проблем е одбраната, каде ќе недостигаат Рамос и Карвахал, а за Зидан веќе стана редовен проблем да се снаоѓа без Еден Азар, кој по најновата повреда ќе отсуствува до почетокот на 2021 година.

ГРУПА А

ЛОКОМОТИВ М. – САЛЦБУРГ

ЛОКОМОТИВ: Гилјерме, Живогладов, Чорлука, Мурило, Рибус, Игнатјев, Криховијак, Куликов, Миранчук, Едер, Зе Луис.

Отсутни: Смолов.

САЛЦБУРГ: Станковиќ, Улмер, Вебер, Рамалјо, Кристенсен, Шобошлаи, Камара, Јунузовиќ, Мвепу, Коита, Бериша.

Отсутни: Бернеде, Окугава.

АТЛЕТИКО – БАЕРН М.

АТЛЕТИКО: Облак, Трипие, Хермосо, Савиќ, Хименез, Коке, Нигез, Љоренте, Караско, Кореа, Феликс.

Отсутни: Коста, Врсаљко. Неизвесен: Суарез.

БАЕРН: Нубел, Павар, Боатенг, Суле, Хернандез, Мартинез, Мусиала, Мулер, Коста, Сане, Чупо Мотинг.

Отсутни: Дејвис, Кимих, Толисо, Рока, Нојер, Левандовски, Горецка, Тилман.

ГРУПА Б

ШАХТЈОР – РЕАЛ М.

ШАХТЈОР: Пјатов, Додо, Бондар, Матвијенко, Маркињос, Марлос, Степаненко, Антонио, Тете, Мораеш, Таисон.

Отсутни: Исмаили, Корниенки, Кривцов, Хочолава, Конопљанка.

РЕАЛ: Куртоа, Васкез, Варан, Начо, Менди, Кашемиро, Крос, Одергард, Родриго, Асенсио, Бензема.

Отсутни: Азар, Карвахал, Рамос, Валверде, Одриозола.

БОРУСИЈА М. – ИНТЕР

БОРУСИЈА: Сомер, Лазаро, Гинтер, Вент, Јанчке, Крамер, Штиндл, Нојхаус, Турам, Емболо, Плеа.

Отсутни: Елведи, Бенсебаини.

ИНТЕР: Ханданович, Шкриниар, Де Фрај, Бастони, Дармијан, Јанг, Брозовиќ, Барела, Галјардини, Мартинез, Лукаку.

Отсутни: Видал, Коларов, Наинголан.

ГРУПА Ц

ОЛ. МАРСЕЈ – ОЛИМПИЈАКОС

ОЛ. МАРСЕЈ: Манданда, Сакаи, Алваро, Чалета Цар, Амави, Куизанс, Камара, Ронжие, Тован, Паје, Бенедето.

Отсутни: Балерди, Радоњиќ.

ОЛИМПИЈАКОС: Са, Рафиња, Семедо, Ба, Холебас, Камара, Мвила, Бухалакис, Врусаи, Ел-Араби, Фортунис.

Отсутни: Брума, Валбуена, Хасан, Ранѓеловиќ.

ПОРТО – МАН. СИТИ

ПОРТО: Маркесин, Манафа, Сар, Мбемба, Заиду, Корона, Оливеира, Урибе, Отавио, Марега, Диаз.

Отсутни: Грујиќ, Мбаје, Пепе, Лум.

МАНЧЕСТЕР СИТИ: Едерсон, Вокер, Дијаз, Лапорт, Кансело, Гундоган, Родри, Бернардо Силва, Фоден, Стерлинг, Жезус.

Отсутни: Агуеро.

ГРУПА Д

ЛИВЕРПУЛ – АЈАКС

ЛИВЕРПУЛ: Алисон Бекер, Неко Вилијамс, Фабињо, Матип, Робертсон, Вајналдум, Хендерсон, Фирмино, Салах, Мане, Жота.

Отсутни: Ван Дајк, Гомез, Шаќири, Тијаго, Милнер, Кеита, Александер Арнолд, Окслејд-Чембрлен.

АЈАКС: Онана, Мазрауи, Шурс, Мартинез, Талјафико, Гравенберх, Лабијад, Класен, Ентони, Нерес, Тадиќ.

Отсутни: Кудус.

АТАЛАНТА – МИТЈИЛАНД

АТАЛАНТА: Спортиело, Толои, Ромеро, Џимсити, Хатбур, Де Рон, Госенс, Фројлер, Гомез, Иличиќ, Запата.

Отсутни: Калдара, Пашалиќ, Голини, Миранчук, Малиновски.

МИТЈИЛАНД: Хансен, Колс, Хоег, Шолц, Паулињо, Онијека, Мадсен, Андерсон, Драјер, Мабил, Каба.

Отсутни: Брумадо, Рис, Евандер, Систо, Свјатченко, Кајусте.

Се вчитува...