Најавени тимови за ЛШ: Болницата во Барселона повторно е полна

Кризата во Барселона е се поголема, а една од причините за очајните резултати лежи во честите повреди на важни првотимци на каталонскиот гигант. Така, во пресрет на денешното гостување против Динамо Киев тренерот на Барса не може да смета на Серхио Агуеро, потоа на клучниот дефанзивец Пике, како и на Серхио Роберто, Бреитвајт и Педри. Ако на ова се додаде дека е неизвесен и настапот на Ансу Фати, а Дембеле се уште не е „фит“ за да биде стартер, јасно е зошто каталонскиот гигант со преполовен состав ќе се обиде да стигне до цел плен во Киев.

Македонскиот репрезентативец Ракип е најавен како стартер во таборот на Малме за денешниот домашен дуел против европскиот првак Челси. Англискиот гигант ќе биде сериозно ослабен за овој меч, поради неиграњето на Лукаку, Вернер, Маунт и Ковачиќ.

ГРУПА Е

БАЕРН М. – БЕНФИКА

БАЕРН: Нојер, Павар, Зуле, Упамекано, Хернандез, Кимих, Горецка, Гнабри, Милер, Сане, Левандовски.

Отсутни: Чупо Мотинг.

БЕНФИКА: Влаходимос, Верисимо, Отаменди, Фертонген,Гонсалвес, Вајгл, Грималдо, Жоао Марио, Рафа, Дарвин, Јаремчук.

Отсутни: Алмеида, Лазаро, Сеферовиќ, Пињо.

ДИНАМО КИЕВ – БАРСЕЛОНА

ДИНАМО: Бушан, Кедзиора, Забарни, Сирота, Караваев, Сидорчук, Шапаренко, Циганков, Бујалски, Де Пења, Вербич.

Отсутни: Миколенко, Кулаш, Беседин.

БАРСЕЛОНА: Тер Штеген, Дест, Араухо, Гарсија, Алба, Нико, Гави, Бускетс, Де Јонг, Депај, Фати (Кутињо).

Отсутни: Педри, Агуеро, Пике, Бреитвајт, Серхио Роберто.

ГРУПА Ф

АТАЛАНТА – МАНЧЕСТЕР ЈУН.

АТАЛАНТА: Мусо, Де Рон, Демирал, Ловато, Запакоста, Фројлер, Меле, Копмајнерс, Пашалиќ, Иличиќ, Запата.

Отсутни: Госенс, Песина, Џимсити, Хатебур.

МАНЧЕСТЕР: Де Хеа, Варан, Мегваер, Линделоф, Ван Бисака, Шо, Погба, Мектоминеј, Фернандеш, Роналдо, Рашфорд.

Отсутни: /

ВИЛЈАРЕАЛ – ЈАНГ БОЈС

ВИЛЈАРЕАЛ: Рули, Гашпар, Албиол, Торес, Морено, Парехо, Капуе, Тригерос, Чуквуезе, Данјума, Пино.

Отсутни: Морено, Фојт.

ЈАНГ БОЈС: Февр, Хефти, Камара, Лопер, Гарсија, Сиеро, Мартинс Переира, Фаснахт, Ебишер, Нгамалеу, Елија.

Отсутни: Нсаме, Монтеиро, Фон Балмос, Лустенбергер.

ГРУПА Г

ВОЛФСБУРГ – САЛЦБУРГ         18.45 часот

ВОЛФСБУРГ: Кастелс, Мбабу, Лакроа, Брукс, Отавио, Џулавогуи, Арнолд, Лукебакио, Филип, Нмеча, Штефен.

Отсутни: Мехмеди, Биалек, Шлагер, Вилијам, Русилон.

САЛЦБУРГ: Кен, Кристенсен, Вебер, Улмер, Онгуене, Камара, Аронсон, Сајвалд, Сучиќ, Окафор, Адејеми.

Отсутни: Капалдо, Шешко, Јунузовиќ, Пјатковски, Соле.

СЕВИЛЈА – ЛИЛ

СЕВИЛЈА: Буну, Навас, Кунде, Диего Карлос, Акуња, Џордан, Фернандо, Торес, Ламела, Окампос, Мир.

Отсутни: /

ЛИЛ: Грбиќ, Челик, Фонте, Џало, Реинилдо, Иконе, Андре, Џека, Бамба, Давид, Веа.

Отсутни: Ботман, Јилмаз.

ГРУПА Х

МАЛМЕ – ЧЕЛСИ                     18.45 часот

МАЛМЕ: Далин, Ларсон, Ахмедхоџиќ, Моисандер, Берге, Иносент, Кристијансен, Ракип, Рикс, Чолак, Бирманчевиќ.

Отсутни: Тоивонен, Биџмо, Кнудсен, Сејдиу.

ЧЕЛСИ: Менди, Азпиликуета, Кристенсен, Рудигер, Џејмс, Чилвел, Канте, Жоргињо, Зијеш, Хадсон Одои, Хаверц.

Отсутни: Маунт, Ковачиќ, Вернер, Лукаку.

ЈУВЕНТУС – ЗЕНИТ

ЈУВЕНТУС: Шчесни, Данило, Бонучи, Де Лихт, Алекс Сандро, Локатели, Квадрадо, Рабио, Мекени, Дибала, Мората.

Отсутни: Де Шилјо, Рамзи.

ЗЕНИТ: Крицјук, Сутормин, Чистијаков, Ловрен, Ракитски, Караваев, Мостовој, Бариос, Вендел, Клаудињо, Азмун.

Отсутни: Оздоев. Неизвесни: Малком, Сантош.

Се вчитува...