Најавени тимови за ЛШ: Гвардиола и Клоп со најголеми главоболки

Лутите ривали од Премиер-лигата, Пеп Гвардиола и Јирген Клоп, имаат сериозни проблеми во пресрет на второто коло од Лигата на Шампионите. Гвардиола со Манчестер Сити му гостува на Олимпик Марсеј, дуел на кој „граѓаните“ повторно ќе бидат без класичен напаѓач поради повредите на Агуеро и на Хесус. Во една таква ситуација „лажна деветка“ ќе игра Стерлинг, кој ќе биде помогнат од Фоден и од Марез. Проблем за Прп е и неиграњето на капитенот Фернандињо, како и отсуството на летното засилување Аке, кој добро се снаоѓа и како централен дефанзивец и како лев бек.

Олеснителна околност за Јирген Клоп е што Ливерпул го пречекува Митјиланд, па „црвените“ и без помошта на неколку првотимци би требало да прокнижат нови три бода. Ван Дајк и Матип се „во аут“ кога станува збор за одбранбената линија, додека во средниот ред ќе недостигаат Тијаго Алкантара, Наби Кеита и Окслејд Чембрлен. За очекување е Клоп да му даде шанса на Јапонецот Минамино во нападот на местото на Роберто Фирмино.

Сане и Гнабри се враќаат во стартниот тим на Баерн за гостувањето против Локомотив Москва, а засилен ќе биде и Шахтјор, откако во украинскиот состав се враќаат неколку фудбалери кои поради коронавирус не беа во тимот при победата во Мадрид над Реал.

ГРУПА А

ЛОКОМОТИВ М. – БАЕРН М.

ЛОКОМОТИВ: Гилјерме, Живоглијадов, Чорлука, Рибус, Муриљо, Жемалетдинов, Куликов, Криховијак, Миранчук, Лисакович, Едер.

Отсутни: Игнатјев.

БАЕРН: Нојер, Павар, Зуле, Алаба, Хернндез, Кимих, Толисо, Милер, Сане, Гнабри, Левандовски.

Отсутни: Дејвис, Куаси.

АТЛЕТИКО М. – САЛЦБУРГ

АТЛЕТИКО: Облак, Трипие, Савиќ, Фелипе, Лоди, Ерера, Љоренте, Коке, Кореа, Феликс, Суарез.

Отсутни: Коста, Врсаљко, Саул Нигез, Караско.

САЛЦЦБУРГ: Станковиќ, Улмер, Вебер, Рамалјо, Кристенсен, Шобошлаи, Јунузовиќ, Камара, Мвепу, Берипа, Дака.

Отсутни: Бернеде.

ГРУПА Б

ШАХТХОР – ИНТЕР

ШАХТЈОР: Пјатов, Додо, Хочолава, Матвиенко, Корниенко, Антонио, Марлос, Маикон, Тете, Дентињо, Соломон.

Отсутни: Исмаили, Кривцов, Конопљанка. Неизвесни: Мораеш, Фернандо, Коваленко.

ИНТЕР: Ханданович, Д’Амброзио, Де Фрај, Бастони, Ашраф Хакими, Јанг, Брозовиќ, Барела, Видал, Лаутаро, Лукаку.

Отсутни: Санчез, Сенси, Галјардини, Шкриниар.

БОРУСИЈА М. – РЕАЛ М.

БОРУСИЈА: Сомер, Лаинер, Елведи, Гинтер, Бенсебаини, Крамер, Нојхаус, Хофман, Штиндл, Турам, Плеа.

Отсутни: Закарија, Плеа.

РЕАЛ: Куртоа, Лукас Васкез, Варан, Рамос, Менди, Валверде, Модриќ, Крос, Винисиус, Асенсио, Бензема.

Отсутни: Карвахал, Начо, Одриозола, Одегард.

ГРУПА Ц

ПОРТО – ОЛИМПИЈАКОС

ПОРТО: Маркесин, Манафиа, Пепе, Мбемба, Заиду, Отавио, Оливеира, Урибе, Корона, Дијаз, Марега.

Отсуни: Маркано, Мбаје.

ОЛИМПИЈАКОС: Са, Рафиња, Семедо, Сисе, Холебас, Мвила, Бухалакис, Ранѓеловиќ, Валбуена, Масурас, Ел Араби.

Отсутни: Камара, Ба, Судани.

ОЛ. МАРСЕЈ – МАН. СИТИ

МАРСЕЈ: Манданда, Сакаи, Алваро, Чалета – Цар, Амави, Ронжие, Камара, Сансон, Тован, ПАЈе, Бенедето.

Отсутни: /

МАН. СИТИ: Едерсон, Кансело, Зинченко, Дијаз, Лапорт, Родри, Гундоган, Де Бруине, Фоден, Марез, Стерлинг.

Отсутни: Агуеро, Хесус, Фернандињо, Менди, Аке.

ГРУПА Д

АТАЛАНТА – АЈАКС

АТАЛАНТА: Спортиело, Толои, Ромеро, Џимсити, Хатбер, Пашалиќ, Фројлер, Госенс, Гомез, Запата, Муриел.

Отсутни: Калдара, Пичини, Де Рон.

АЈАКС: Онана, Мазрауи, Шурс, Блинд, Талјафико, Гравенберх, Класен, Мартинез, Промес, Тадиќ, Траоре.

Отсутни: Кудус, Хунтелар.

ЛИВЕРПУЛ – МИТЈИЛАНД

ЛИВЕРПУЛ: Алисон Бекер, Александер – Арнолд, Робертсон, Гомез, Фабињо, Вајналдум, Џонс, Милнер, Минамино, Салах, Мане.

Отсутни: Алкантара, Матип, Кеита, Ван Дајк, Цимикас, Окслејд-Чембрлен.

МИТЈИЛАНД: Андерсен, Андерсон, Свјатченко, Шолц, Паулињо, Онијека, Кажусте, Дрејер, Систо, Мабил, Каба.

Отсутни: Рис.

Се вчитува...