НАЈАВЕНИ ТИМОВИ ЗА ЛШ: Меси се враќа за ПСЖ, Бешикташ без 11 фудбалери против Ајакс

ПСЖ ќе настапи со Меси, Мбапе и Нејмар од првата минута против Манчестер Сити, откако Лео Меси ги надамина проблемите со повредата поради која ги пропушти последните две средби во францускиот шампионат. Со него во тимот се враќа и Марко Верати, но за очекување е италијанскиот плејмејкер вечерашниот меч да го стартува од клупата и на теренот да влезе во второто полувреме.

Најголеми проблеми во пресрет на ова второ коло од ЛШ има тренерот на Бешикташ, кој нема да може да смета на дури 11 фудбалери на денешното гостување против Ајакс.

Златан Ибрахимовиќ нема да може да му помогне на Милан на дуелот со Атлетико Мадрид, на кој „росонерите“ ќе се обидат да стигнат до првата победа во ЛШ по повеќегодишна пауза. Ливерпул во истата група му гостува на Порто, меч на кој Клоп нема да може да смета на Тијаго Алкантара и на Трент Александер Арнолд.

ГРУПА А

ПСЖ – МАНЧЕСТЕР СИТИ

ПСЖ: Навас, Хакими, Маркињос, Кимпембе, Нуњо Мендеш, Ерера, Паредес, Геје, Меси, Нејмар, Мбапе.

Отсутни: Рамос, Ди Марија.

МАНЧЕСТЕР СИТИ: Едерсон, Вокер, Рубен Дијаз, Лапорт, Кансело, Фернандињо, Де Бруине, Бернардо Силва, Грилиш, Торес, Жезус.

Отсутни: Зинченко, Гундоган.

ЛАЈПЦИГ – БРИЖ

ЛАЈПЦИГ: Гулаши, Мукиеле, Сикаман, Орбан, Гвардиол, Кампл, Хаидара, Собослаи, Форсберг, Нкунку, Андре Силва

Отсутни: Одмо, Халстенберг, Анхелињо.

БРИЖ: Мињоле, Мата, Хендри, Нсоки, Собол, Риц, Баланта, Совах, Ванакен, Ланг, Де Кетеларе.

Отсутни: Изкиердо.

ГРУПА Б

МИЛАН – АТЛЕТИКО МАДРИД

МИЛАН: Маињан, Калабрија, Томори, Ромањоли, Хернандез, Тонали, Кеси, Салемакерс, Дијаз, Леао, Ребиќ.

Отсутни: Ибрахимовиќ, Бакајоко, Круниќ, Кјаер.

АТЛЕТИКО: Облак, Трипи, Фелипе, Хименез, Хермосо, Коке, Кондогбија, Караско, Љоренте, Кореа, Суарез.

Отсутни: Савиќ.

ПОРТО – ЛИВЕРПУЛ

ПОРТО: Коста, Корона, Пепе, Маркано, Вендел, Грујиќ, Урибе, Оливеира, Отавио, Дијаз, Тареми.

Отсутни: Мбемба, Маркесин.

ЛИВЕРПУЛ: Алисон, Милнер, Ван Дајк, Матип, Робертсон, Фабињо, Хендерсон, Џонс, Салах, Фирмино, Мане.

Отсутни: Тијаго, Елиот.

ГРУПА Ц

АЈАКС – БЕШИКТАШ              18.45 часот

АЈАКС: Пасвер, Мазрауи, Тимбер, Мартинез, Блинд, Алварез, Гравенберх, Ентони, Бергхујс, Тадиќ, Халер.

Отсутни: Онана, Клајберг, Стекеленбург.

БЕШИКТАШ: Дестаноглу, Росиер, Сердар, Нсакала, Јилмаз, Соуза, Учан, Озајкуп, Караман, Гокхан Торе, Батшуаи.

Отсутни: Вида, Монтеро, Велинтон, Ујсал, Хачинсон, Топал, Пјаниќ, Тешеира, Нкуду, Гезал, Ларин.

БОРУСИЈА Д. – СПОРТИНГ Л.

БОРУСИЈА: Кобел, Муние, Аканжи, Хумелс, Гереиро, Дахуд, Витсел, Белингем, Азар, Мален, Халанд.

Отсутни: Џан, Кулибали, Мореи, Шмелцер, Загаду. Неизвесен: Ројс.

СПОРТИНГ: Адан, Нето, Коатес, Федал, Поро, Палиња, Матеус, Винагре, Сарабија, Паулињо, Сантош.

Отсутни: Инасио, Гонкалвеш.

ГРУПА Д

ШАХТЈОР – ИНТЕР                  18.45 часот

ШАХТЈОР: Пјатов, Додо, Марлон, Матвиенко, Исмаили, Маикон, Степаненко, Тете, Патрик, Педрињо, Траоре.

Отсутни: Фернандо, Дентињо, Мораеш.

ИНТЕР: Ханданович, Шкринијар, Де Фрај, Бастони, Думфрис, Брозовиќ, Барела, Чалханоглу, Перишиќ, Кореа, Лаутаро Мартинез.

Отсутни: Сенси.

РЕАЛ МАДРИД – ШЕРИФ

РЕАЛ: Лунин, Лукас Васкез, Милитао, Алаба, Гутиерез, Камавинка, Кашемиро, Асенсио, Азар, Винисиус, Бензема.

Отсутни: Себалјос, Марсело, Менди, Бејл, Карвахал.

ШЕРИФ: Атанасиадис, Костанца, Арболеда, Дуланто, Кристијано, Адо, Тил, Траоре, Коловос, Кастањеда, Јакшибоев.

Отсутни: Плеско, Белусов.

Се вчитува...