Најавени тимови за ЛШ: ПСЖ ќе пука со сите „оружја“ во Белгија

ПСЖ ја има улогата на апсолутен фаворит на гостувањето против Бриж, прв меч што Маурицио Покетино планира да го почне со атомското трио Мбапе – Меси – Нејмар во нападот на „светците“. Покетино ги одмори Нејмар и Меси на саботниот дуел со Клермон, па двајцата се подготвени за вечерашниот меч во Белгија.

Милан ќе биде сериозно ослабен за гостувањето против Наполи бидејќи Златан Ибрахимовиќ се повреди веднаш по камбекот на терените, па шведскиот ас дефинитивно го пропушта вечерашниот дуел на „Енфилд“.

Со проблеми се соочува и Карло Анчелоти, кој не може да смета на неколку првотимци за гостувањето на Реал Мадрид против Интер. Најдефицитарна е позицијата лев бек, каде Анчелоти на располагање ги нема ниту Менди ниту Марсело, а во таборот на „кралевите“ на „Џузепе Меаца“ нема да се појават ниту Крос и Бејл.

ГРУПА А

МАНЧЕСТЕР СИТИ – ЛАЈПЦИГ

МАН. СИТИ: Едерсон, Вокер, Стоунс, Дијаз, Кансело, Родри, Гундоган, Де Бруине, Марез, Грилиш, Торес.

Отсутни: /

ЛАЈПЦИГ: Гулаши, Клостерман, Орбан, Сикаман, Лајмер, Анџелињо, Хаидара, Собослаи, Олмо, Нкунку, Андре Силва.

Отсутни: Сарачи, Халстенберг.

БРИЖ – ПСЖ

БРИЖ: Мињоле, Мата, Мекеле, Нсоки, Собол, Ритс, Вормер, Ванакен, Ланг, Совах, Де Кетеларе.

Отсутни: Баланта.

ПСЖ: Навас, Ашраф Хакими, Маркињос, Кимпембе, Диало, Ерера, Данило, Вајналдум, Меси, Мбапе, Нејмар.

Отсутни: Ди Марија, Геје, Курзава, Верати, Рамос.

ГРУПА Б

ЛИВЕРПУЛ – МИЛАН

ЛИВЕРПУЛ: Алисон, Александер Арнолд, Робертсон, Матип, Ван Дајк, Фабињо, Хендерсон, Тијаго, Салах, Жота, Мане.

Отсутни: Фирмино, Елиот.

МИЛАН: Маињан, Калабрија, Томори, Кјаер, Хернандез, Бенасер, Кеси, Селемакерс, Дијаз, Ребиќ, Леао.

Отсутни: Ибрахимовиќ, Бакајоко, Круниќ.

АТЛЕТИКО М. – ПОРТО

АТЛЕТИКО: Облак, Љоренте, Фелипе, Хименез, Хермосо, Караско, Коке, Лемар, Де Пол, Суарез, Гризман.

Отсутни: Савиќ.

ПОРТО: Коста, Жоао Марио, Пепе, Маркано, Манафа, Урибе, Корона, Оливеира, Отавио, Дијаз, Тареми.

Отсутни: Маркесин.

ГРУПА Ц

БЕШИКТАШ – БОРУСИЈА Д.                 18.45 часот

БЕШИКТАШ: Дестаноглу, Росиер, Монтеро, Велинтон, Нсакала, Соуза, Хачинсон, Пјаниќ, Гезал, Ларин, Батшуаи.

Отсутни: Вида, Нкуду. Неизвесни: Тешеира, Умут.

БОРУСИЈА: Кобел, Мунуе, Гереиро, Аканжи, Хумелс, Витсел, Дахуд, Белингем, Ројс, Мален, Халанд.

Отсутни: Џан, Кулибали, Азар, Шмелцер, Загадѕ, Шулц.

СПОРТИНГ Л. – АЈАКС

СПОРТИНГ: Адан, Инасио, Нето, Федал, Поро, Палиња, Матеус Нуњеш, Винагре, Жоване, Паулињо, Нуњо Сантош.

Отсутни: Коатес, Поте.

АЈАКС: Пасвер, Мазрауи, Тимбер, Блинд, Талјафико, Гравенберх, Класен, Аварез, Бергхујс, Халер, Тадеиќ.

Отсутни: Кудус, Клаибер.

ГРУПА Д

ШЕРИФ – ШАХТЈОР                 18.45 часот

ШЕРИФ: Атанасиадис, Костанца, Арболеда, Дуланто, Кристијано, Адо, Тил, Траоре, Коловос, Кастањеда, Јансане.

Отсутни: Белусов.

ШАХТЈОР: Пјатов, Додо, Витао, Марлон, Матвиенко, Маикон, Патрик, Тете, Педрињо, Фернандо, Траоре.

Отсутни: Трубин, Мораеш, Соломон.

ИНТЕР – РЕАЛ М.

ИНТЕР: Ханданович, Шкринијар, Де Фрај, Бастони, Дармијан, Барела, Брозовиќ, Чалханоглу, Перишиќ, Лаутаро, Кореа.

Отсутни: Сенси.

РЕАЛ: Куртоа, Карвахал, Милитао, Алаба, Гутиерез, Валверде, Кашемиро, Модриќ, Винисиуз, Азар, Бензема.

Отсутни: Крос, Себалјос, Марсело, Менди, Бејл.

Се вчитува...