Најавени тимови за ЛШ: Рамос и Меси првпат во ист тим, Николов на клупа против „кралевите“

Манчестер Сити и Пари Сен Жермен вечерва ќе го одиграат дерби натпреварот од 5. коло во Лигата на шампионите. Првиот меч во Париз „светците“ го добија со 2-0. Сепак, веста на денот е што Серхио Рамос првпат ќе се најде во тимот на Пари Сен Жермен по неговото доаѓање во главниот град на Франција.

Тоа значи дека доколку Рамос вечерва биде стартер тој и Лионел Меси кои целата кариера беа најголеми ривали, бранејќи ги боите на Барселона и Реал Мадрид за првпат ќе бидат во ист тим.

Од друга страна Пеп Гвардиола се соочува со проблеми бидејќи нема да може да смета на својот најдобар фудбалер, Кевин де Бруин.

ГРУПА А

МАНЧЕСТЕР СИТИ – ПСЖ 

МАНЧЕСТЕР СИТИ: Едерсон, Диаш, Лапорт, Кансело, Б. Силва, Родри, Гиндоган, Грилиш, Жезус, Фоден.

Отсутни: Де Бруин, Менди, Делап, Торес.

ПСЖ: Донарума, Мендес, Кимпембе, Рамос, Хакими, Маркињос, Паредес, Геј, Меси, Нејмар, Мбапе.

Отсутни: Бернат, Дрекслер, Летеле, Рафиња.

КЛУБ БРИЖ – ЛАЈПЦИГ

КЛУБ БРИЖ: Мињоле, Мата, Хендри, Нсоки, Баланта, Ритс, Ванакен, Ланг, Дост, Де Кетелер.

Отсутни: Изкиредо, Провиденс, Сандра, Собол.

ЛАЈПЦИГ: Гилаши, Клостерман, Орбан, Гвардиол, Мукиеле, Кампл, Мориба, Анхелино, Нкунку, Форсберг, Силва.

Отсутни: Адамс, Халстенберг, Олмо, Поулсен, Сарачи.

ГРУПА Б

ЛИВЕРПУЛ – ПОРТО 

ЛИВЕРПУЛ: Алисон, Вилијамс, Конате, Матип, Робертсон, Фабињо, Окслеј-Чембрлејн, Хендерсон, Салах, Ориџи, Минамино.

Отсутни: Елиот, Фирмино, Гомез, Џонс.

ПОРТО: Маркезин, Корона, Пепе, Мбемба, Сануси, Отавио, Урибе, Оливеира, Дијаз, Тареми, Еванилсон.

Отсутни: Марчано.

АТЛЕТИКО М. – МИЛАН 

АТЛЕТИКО М.: Облак, Савиќ, Хименез, Хермосо, М. Љоренте, Де Паул, Коке, Лемар, Караско, Гризман, Суарез.

Отсутни: Фелипе, Жоао Феликс, Сапоњиќ, Трипие.

МИЛАН: Татарушану, Калулу, Кјаер, Ромањоли, Т. Хернандез, Кесие, Тонали, Салемахерс, Круниќ, Б. Дијаз.

Отсутни: Калабрија, Кастилјехо, Мањан, Плизари, Ребиќ, Томори.

ГРУПА Ц

БЕШИКТАШ – АЈАКС

БЕШИКТАШ: Ерсин, Росие, Вида, Монтеро, Мераш, Нецип, Гезал, Тешеира, Боздоган, Нкуду, Ларин.

Отсутни: Жозеф, Н’Сакала, Саатчи, Торе.

АЈАКС: Онана, Мазруи, Тимбер, Мартинез, Блинд, Гравенбех, Класен, Ентони, Бергјус, Тадиќ, Халер.

Отсутни: Алварез, Клабер, Кудус, Стекеленбург.

СПОРТИНГ Л. – БОРУСИЈА Д. 

СПОРТИНГ Л: Адан, Иначио, Коатес, Федал, Поро, Рајс, Палиња, Нуњеш, Гонсалвес, Сарабија, Паулињо.

Отсутни: Кабрал, Винагре.

БОРУСИЈА Д: Кобел, Мение, Аканџи, Загаду, Гереиро, Витсел, Емре Чан, Белингам, Брандт, Ројс, Мален.

Отсутни: Даху, Халанд, Азар, Хумелс, Моукоко, Реина, Шмелцер, Волф.

ГРУПА Д

ШЕРИФ Т. – РЕАЛ М. 

ШЕРИФ Т: Атанасиадис, Кристиано, Дуланто, Арболеда, Фернандо, Тил, Адо, Бруно, Коловос, Траоре, Јакшибоев.

Отсутни: Кјабу.

РЕАЛ М: Куртоа, Карвахал, Милитао, Алаба, Менди, Модриќ, Кашемиро, Крос, Родриго, Винициус, Бензема.

Отсутни: Азар, Бејл, Себаљос, Валверде.

ИНТЕР – ШАХТЈАР 

ИНТЕР: Хандановиќ, Бастони, Ранокија, Шкриниар, Перишиќ, Дармијан, Чалханоглу, Брозовиќ, Барела, Мартинез, Џеко.

Отсутни: Ериксен, Бразао, Санчез, Де Вриј.

ШАХТЈАР: Трубин, Додо, Марлон, Матвијенко, Витао, Степаненко, Маикон, Тете, Падрињо, Соломон, Фернандо.

Отсутни: Исмаили, Алан Патрик, Судаков, Мораеш, Траоре.

Се вчитува...