Најавени тимови за ЛШ: Ротации во Барса, Клоп и Лампард со најдоброто што го имаат…

Во таборот на Борусија Дортмунд се бесни на Барселона поради одлуката на каталонскиот гигант дел од најдобрите фудбалери да не настапат на дуелот со Интер. Каталонците се секако први, па Валверде реши да ги остави дома Меси, Пике и уште неколку првотимци. Ова значи дека шанса ќе добијат голем дел од помладите фудбалери, со што значајно ќе биде олеснета задачата на Интер, кој е во трка со Борусија за второто место во групата.

Јирген Клоп нема да експериментира со тимот, па Ливерпул ќе настапи со најсилните единаесетмина на гостувањето во Салцбург, предводен од Мане, Салах и од Фирмино. „Црвените“ не смеат да си дозволат пораз, но тоа од другата страна ќе значи целосна офанзива и на Салцбург, кој мора да слави за на сензационален начин да обезбеди пласман во осминафиналето од Лигата на шампионите.

Нема да ротира ниту Френк Лампард, со оглед на фактот дека за влез во Топ 16 Челси ќе мора да слави на денешниот дуел со Лил. Олеснителна околност за стратегот на Челси е што Лил нема никакви шанси за пласман, па гостинскиот стратег најверојатно ќе одмори дел од првимците на вечерашниот дуел на „Стемфорд бриџ“.

ГРУПА Е

САЛЦУРГ – ЛИВЕРПУЛ

Салцбург: Станковиќ, Критенсен, Вебер, Рамалјо, Улмер, Мвепу, Јунузовиќ, Минамино, Шобошлаи, Халанд, Хванг.

Отсутни: Коита, Фаркаш, Бернеде.

Ливерпул: Алисон, Алексадер-Арнолд, Ловрен, Ван Дајк, Робертсон, Хендерсон, Вајналдум, Окслејд-Чембрлен, Салах, Мане, Фирмино.

Отсутни: Матип, Фабињо, Клајн, Лалана.

НАПОЛИ – ГЕНК

Наполи: Мерет, Ди Лоренцо, Марио Руи, Манолас, Кулибали, Алан, Зиелински, Руиз, Калјехон, Лозано, Милик.

Отсутни: Гулам, Максимовиќ, Малкуит.

Генк: Вандеворт, Нето, Девест, Лукуми, Мехле, Ндонгола, Берге, Хејнен, Ито, Онуачу, Самата.

Отсутни: Вуковиќ, Уронен, Куеста.

ГРУПА Ф

ИНТЕР – БАРСЕЛОНА

Интер: Ханданович, Годин, Де Фрај, Шкриниар, Кандрева, Д’Амброзио, ВЕсино, Брозовиќ, Борха, Лаутаро Мартинез, Лукаку.

Отсутни: Барела, Галјардини, Санчез, Сенси, Асамоа.

Барселона: Нето, Ваге, Араухо, Умтити, Фирпо, Видал, Бускетс, Алења, Перез, Ансу, Гризман.

Отсутни: Дембеле, Меси, Пике, Алба, Артур, Семедо.

БОРУСИЈА Д. – СЛАВИЈА П.

Борусија: Бурки, Аканжи, Хумелс, Загаду, Хакими, Вајгл, Гереиро, Брант, Азар, Ројс, Санчо.

Отсутни: Дилејни, Витсел, Шмелцер.

СЛАВИЈА: Колар, Куфал, Кудела, Шевчик, Такаш, Борчил, Соучек, Станчиу, Траоре, Шкода, Олајинка.

Отсутни: Ховорка.

ГРУПА Г

ЛИОН – ЛАЈПЦИГ

Лион: Лопез, Тете, Андерсен, Денајер, Марсал, Реине-Аделаид, Мендес, Тусар, Оуар, Депај, Дембеле.

Отсутни: Коне, Дубуа.

Лајпциг: Гулаши, Мукиеле, Клостерман, Упамекано, Халстенберг, Лаимар, Деме, Сабицер, Форсберг, Вернер, Нкунку.

Отсутни: Кампл, Адамс, Конате, Орбан.

БЕНФИКА – ЗЕНИТ

Бенфика: Влаходимос, Таварес, Феро, Рубен Диаз, Грималдо, Тарабт, Габриел, Пици, Черви, Чикињо, Винисиус.

Отсутни: Рафа, Алмеида.

Зенит: Кержаков, Караваев, Ивановиќ, Осорио, Даглас Сантос, Ерокхин, Оздоев, Бариос, Шатов, Азмун, Ѕјуба.

Отсутни: Куиајев, Ракитски, Малком, Мамана, Лунев, Жирков, Дриуси.

ГРУПА Х

ЧЕЛСИ – ЛИЛ

Челси: Кепа, Џејмс, Кристенсен, Зума, Азпиликуета, Ковачиќ, Канте, Жоргињо, Пулишиќ, Вилијам, Абрахам.

Отсутни: Лофтус Чик.

ЛИЛ: Маињан, Пиед, Џало, Габриел, Јазичи, Андре, Брадариќ, Џека, Араухо, Реми, Осимнех.

Отсутни: Веа, Сумаро.

АЈАКС – ВАЛЕНСИЈА

Ајакс: Онана, Дест, Блинд, Фелтман, Талјадико, Мартинез, Ланг, Ван де Бек, Зијеш, Хунтелар, Тадиќ.

Отсутни: Промес, Лабијад.

Валенсија: Доменеш, Вас, Паулиста, Гаја, Диакаби, Торес, Кокелан, Парехо, Солер, Родриго, Гамеиро.

Отсутни: Силесен, Гуедеш, Пичини, Ли, Гарај, Кондогбија, Мангала, Макси Гомез.

Се вчитува...