Најавени тимови за ЛШ: Тухел ќе експериментира против Ливерпул

ПСЖ мора да оди на победа на вечерашниот натпревар против Ливерпул, а одлична вест за „светците“ е што во тимот се враќаат Нејмар и Мбапе, кои ќе претставуваат главна опасност по голот на Алисон Бекер. Тренерот Тухел сепак ќе внимава и на противничките офанзивци, па затоа стратегот на „светците“ е подготвен за сериозни експерименти во обид да ги неутрализира Салах, Фирмино и Мане. Така, централниот дефанзивец Маркињос е најавен како последен играч за врска, додека засилувањето од Шалке, Керер, ќе стартува како десен бек на местото на Муние.

Радамел Фалкао ќе го предводи Монако на гостувањето против својот поранешен клуб Атлетико Мадрид, на кој домаќините ќе бидат без помошта на Диего Коста и на клучниот дефанзивец Диего Годин.

Сериозно ослабена ќе биде и Барселона, која вечерва ќе биде без услугите на Луис Суарез, Серхио Роберто и на Артур за гостувањето против ПСВ Ајндховен.

ГРУПА А

АТЛЕТИКО М. – МОНАКО    18.55

Атлетико: Облак, Аријас, Савиќ, Хернандез, Филипе Луис Коке, Саул, Томас, Витоло, Гризман, Калиниќ.

Отсутни: Коста, Хименез, Годин, Хуанфран.

Монако: Беналјо, Хенрикс, Жемерсон, Раги, Бадиашиле, Силва, Тилеманс, Масенго, Ет-Бенасер, Фалкао, Сила.

Отсутни: Ахолу, Бареса, Глик, Јоветиќ, Лопез, Пелегри, Ндорам, Сидибе, Субашиќ, Туре, Траоре.

БОРУСИЈА Д. – БРИЖ

Борусија: Бурки, Пишчек, Аканжи, Загаду, Хакими, Вајгл, Витсел, Пулишиќ, Ларсен, Ројс, Геце.

Отсутни: /

Бриж: Хорват, Денсвил, Мехеле, Пулен, Мата, Накамба, Ванакен, Вормер, Ритс, Весли, Скријверс.

Отсутни: Колс, Диата, Греневелд, Фосен, Флитинк.

ГРУПА Б

ПСВ АЈНДХОВЕН – БАРСЕЛОНА

ПСВ Ајндховен: Зоет, Анџелино, Фиргевер, Шваб, Дамфрис, Хендрикс, Росарио, Переиро, Бергвијн, Де Јонг, Лозано.

Отсутни: Томас.

Барселона: Тер Штеген, Семедо, Пике, Умтити, Алба, Бускетс, Ракитиќ, Видал, Дембеле, Кутињо, Меси.

Отсутни: Артур, Силесен, Рафиња, Серхио Роберто, Суарез.

ТОТЕНХЕМ – ИНТЕР

Тотенхем: Љорис, Орие, Фертонген, Алдерверелд, Дејвис, Дајер, Сисоко, Ериксен, Али, Сон, Кејн.

Отсутни: Дембеле, Санчез. Неизвесен: Трипие.

Интер: Хандановиќ, Д’Амброзио, Де Фрај, Скриниар, Асамоа, Весино, Брозовиќ, Политано, Наинголан, Перишиќ, Икарди.

Отсутни: Врсаљко.

ГРУПА Ц

ПСЖ – ЛИВЕРПУЛ

ПСЖ: Буфон, Керер, Силва, Кимпембе, Бернат, Верати, Маркињос, Ди Марија, Мбапе, Кавани, Нејмар.

Отсутни: /

Ливерпул: Алисон, Александер-Арнолд, Гомез, Ван Дајк, Робертсон, Хендерсон, Милнер, Кеита, Фирмино, Мане, Салах.

Отсутни: Клајн, Лалана, Ориги.

НАПОЛИ – ЦРВЕНА ЗВЕЗДА

Наполи: Оспина, Хисај, Албиол, Кулибали, Марио Руи, Алан, Хамшик, Руиз, Калјехон, Инсиње, Мертенс.

Отсутни: Верди, Кирикеш, Јунеш.

Ц. Звезда: Борјан, Дегенек, Гобељиќ, Родиќ, Бабиќ, Крстичиќ, Јовичиќ, Марин, Бен, Срниќ, Боакје.

Отсутни: Јованчиќ, Савиќ, Стојковиќ, Чаушиќ. Неизвесно: Павков.

ГРУПА Д

ЛОКОМОТИВ М. – ГАЛАТАСАРАЈ     18.55

Локомотив: Гилјерме, Игнатјев, Кверквелиа, Чорлука, Рибус, Денисов, Криховијак, Ан. Миранчук. Ал. Миранчук, Фарфан, Смолов.

Отсутни: Коломејцев.

Галатасарај: Муслера, Линес, Сердар Азиз, Озан Кабак, Нагатомо, Донк, Фернандо, Ндаје, Фегули, Дердијок, Родригес.

Отсутни: Белханда, Емре Акбаба, Сунан.

ПОРТО – ШАЛКЕ

Порто: Касилјас, Макси, Фелипе, Милитао, Телеш, Ерера, Данило, Оливер, Брахими, Отавио, Марега.

Отсутен: Абубакар.

Шалке: Ферман, Стамбули, Налдо, Настасиќ, Калигури, Маскарел, Шепф, Бенталеб, Харит, Бургшталер, Скржибски.

Отсутни: Ут, Емболо.

Се вчитува...