Најавени тимови за ЛШ: Валверде бара „план Б“ без најдобриот

Барселона го пречекува Интер во еден од најинтересните денешни дуели, на кој ќе биде интересно да се види како ќе функционира играта на Барса без помошта на Лионел Меси. Аргентинецот се повреди на дуелот со Севилја и ќе паузира најмалку три седмици, а мечот со Интер е одлична можност за Валверде да проба „план Б“ без својот најдобар фудбалер, на пет дена пред „Ел Класико“ пресметката со Реал Мадрид.

Тиери Анри ќе има свое деби во ЛШ на гостувањето против Бриж, но новиот тренер на Монако се соочува со сериозни проблеми со составот поради отсуството на неколку клучни играчи предводени од Фалкао, Субашиќ, Лопез…

Кристијан Ериксен се враќа во тимот на Тотенхем за гостувањето против ПСВ Ајндховен, но Покетино се уште не може да смета на повредениот Деле Али.

ПСЖ без капитенот Тијаго Силва ќе го пречека Наполи, додека Јирген Клоп ќе може да ротира дел од играчите на мечот меѓу Ливерпул и Црвена звезда, на кој домаќините важат за огромни фаворити.

ГРУПА „А“

БРИЖ – МОНАКО      18.55 часот

БРИЖ: Летица, Денсвил, Мехече, Митровиќ, Гроневелд, Риц, Ванакен, Вормер, Влитинк, Резаеи, Весли.

Отсутни/

МОНАКО: Беналјо, Сидиба, Глик, Жемерсон, Хенрикс, Ахолу, Шадли, Тилеманс, Головин, Сила, Јоветиќ.

Отсутни: Фалкао, Лопез, Пелегри, Субашиќ, Ндорам, Пјер-Габриел.

БОРУСИЈА Д. – АТЛЕТИКО М.

БОРУСИЈА: Бурки, Пишчек, Диало, Загаду, Хакими, Витсел, Делејни, Пулишиќ, Санчо, Ројс, Алкасер.

Отсутни: Шмелцер, Аканжи, Толјан.

АТЛЕТИКО: Облак, Хуанфран, Хименез, Годин, Хернандез, Родриго, Коке, Саул, Лемар, Гризман, Коста.

Отсутни: /

ГРУПА Б

ПСВ АЈНДХОВЕН – ТОТЕНХЕМ          18.55 часот

ПСВ АЈНДХОВЕН: Зоет, Анџелино, Фиргевер, Шваб, Дамфрис, Хендрикс, Переиро, Росарио, Бергвијн, Де Јонг, Лозано.

Отсутни: Томас.

ТОТЕНХЕМ: Љорис, Трипие, Дејвис, Санчез, Алдерверелд, Винкс, Дајер, Ериксен, Ламела, Сон, Кејн.

Отсутни: Али, Роуз, Фертонген.

БАРСЕЛОНА – ИНТЕР

БАРСЕЛОНА: Тер Штеген, Роберто, Пике, Ленглет, Алба, Бускетс, Артур, Ракитиќ, Дембеле, Кутињо, Суарез.

Отсутни: Меси, Вермален, Умтити.

ИНТЕР: Хандановиќ, Врсаљко, Де Фрај, Шкриниар, Асамоа, Весино, Брозовиќ, Борха Валеро, Перишиќ, Кандрева, Икаарди.

Отсутен: Наинголан.

ГРУПА „Ц“

ЛИВЕРПУЛ – ЦРВЕНА ЗВЕЗДА

ЛИВЕРПУЛ: Алисон, Александер – Арнолд, Ловрен, Ван Дајк, Робертсон, Милнер, Фабињо, Вајналдум, Шаќири, Мане, Фирмино.

Отсутни: Хендерсон, Кеита, Окслејд – Чембрлен.

ЦРВЕНА ЗВЕЗДА: Борјан, Стојковиќ, Дегенек, Бабиќ, Гобељиќ, Ебесилио, Јовичиќ, Бен, Крстичиќ, Срниќ, Боачи.

Отсутни: Марин, Родиќ.

ПСЖ – НАПОЛИ

ПСЖ: Ареола, Муние, Маркињос, Кимпембе, Бернат, Рабио, Верати, Ди Марија, Нејмар, Мбапе, Кавани.

Отсутни: Буфон, Дани Алвеш, Курзава, Тијаго Силва.

НАПОЛИ: Оспина, Хисај, Албиол, Кулибали, Марио Руи, Алан, Зјелински, Хамшик, Калјехон, Инсиње, Милик.

Отсутни: Верди, Гулам.

ГРУПА „Д“

ЛОКОМОТИВ М. – ПОРТО

ЛОКОМОТИВ: Гилјерме, Игњатев, Кверкелиа, Хеведес, Идову, Криховијак, Денисов, Фернандес, Баринов, Миранчук, Едер.

Отсутни: Рибус, Смолов, Фарфан, Коломејцев.

ПОРТО: Касилјас, Макси, Фелипе, Телјес, Милитао, Ерера, Данило, Оливеира, Брахими, Корона, Марега.

Отсутни: Абубакар.

ГАЛАТАСАРАЈ – ШАЛКЕ

ГАЛАТАСАРАЈ: Муслера, Линес, Маикон, Кабак, Нагатомо, Донк, Ндаје, Родригеш, Белханда, Синан, Дердијок.

Отсутни: Фегули, Фернандо, Акбаба, Азиз, Онијекуру.

ШАЛКЕ: Нубел, Калигури, Сане, Настасиќ, Мендил, Маскарел, Руди, Мекени, Конопљанка, Емболо, Ут.

Отсутни: Фарман, Налдо.

Се вчитува...