Најавени тимови за ЛШ: Валверде ќе експериментира, одмор и за главните „милионери“

Тотенхем мора да ја победи Барселона на „Камп ноу“ за да биде сигурен во осминафиналето од Лигата на шампионите, но шансите на „спарси“ за ваков подвиг во голема мера ќе зависат од тоа каков тим ќе избере Ернесто Валверде за домаќините на оваа средба. Барса е секако прва во групата и ќе го игра мечот без притисок, па Валверде веќе најави дека Луис Суарез и Умтити сигурно нема да бидат ризикувани, бидејќи неодамна се вратија по незгодни повреди. Она што е речиси сигурно е дека Меси ќе биде стартер, шанса во нападот ќе добие Мунир, а останува дилемата дали Валверде ќе даде шанса и на неколку фудбалери од младинскиот тим.

Борусија Дортмунд отпатува во Монако без своите клучни фудбалери. Иако мора да слави на ова гостување за да има шанси за првото место, тренерот Фавр сепак се реши да остави дел од клучните играчи дома во Дортмунд, па така Борусија на вечерашниот натпревар ќе биде без Ројс, Витсел, Санчо, Пишчек…

ГРУПА „А“

БРИЖ – АТЛЕТИКО М

БРИЖ: Хорват, Денсвил, Мекеле, Пулен, Амрабат, Накамба, Вормер, Ритс, Ванакен, Весли, Скријверс.

Отсутни: Колс, Диата, Флитинк, Фосен, Гроневелд.

АТЛЕТИКО: Облак, Аријас, Годин, Хименез, Филипе, Коке, Родриго, Саул Гамез, Лемар, Гризман, Калиниќ.

Отсутни: Диего Коста, Хуанфран, Лукас, Савиќ.

МОНАКО – БОРУСИЈА Д.

МОНАКО: Беналјо, Бјанконе, Глик, Бадијашиле, Барека, Масенго, Турам, Хенрикс, Тилеманс, Диоп, Фалкао.

Отсутни: Ахолу, Головин, Грандсир, Јоветиќ, Лопез, Мбула, Ндорам, Пелегри, Сидибе, Субашиќ, Траоре, Туре.

БОРУСИЈА: Бурки, Хакими, Диало, Аканжи, Шмелцер, Вајгл, Дахуд, Кагава, Пулишиќ, Гереиро, Геце.

Отсутни: Ларсен, Дилејни, Пишчек, Ројс, Санчо, Витсел, Загаду.

ГРУПА Б

БАРСЕЛОНА – ТОТЕНХЕМ

БАРСЕЛОНА: Тер Штеген, Семедо, Пике, Вермален, Алба, Артур, Денис Суарез, Ракитиќ, Кутињо, Мунир, Меси.

Отсутни: Умтити, Суарез, Малком, Рафиња.

ТОТЕНХЕМ: Љорис, Вокер – Питерс, Фертонген, Алдерверелд, Роус, Дајер, Сисоко, Ериксен, Али, Сон, Кејн.

Отсутни: Дембеле, Фојт, Санчез, Ванијама, Орие, Трипие.

ИНТЕР – ПСВ АЈНДХОВЕН

ИНТЕР: Хандановиќ, Врсаљко, Де Фрај, Скринијар, Д’Амброзио, Асамоа, Брозовиќ, Борха Валеро, Политано, Перишиќ, Икарди.

Отсутни: Весино, Нинаголан.

ПСВ АЈНДХОВЕН: Зоет, Дамфрис, Фиргевер, Анџелињо, Хендрикс, Переиро, Росарио, Бергвијн, Де Јонг, Лозано.

Отсутни: Томас.

ГРУПА Ц

ЛИВЕРПУЛ – НАПОЛИ

ЛИВЕРПУЛ: Алисон, Александер Арнолд, Робертсон, Матип, Ван Дајк, Хендерсон, Вајналдум, Кеита, Салах, Мане, Фирмино.

Отсутни: Гомез, Клајн.

НАПОЛИ: Оспина, Максимовиќ, Албиол, Кулибали, Марио Руи, Алан, Руиз, Хамшик, Калјехон, Инсиње, Мертенс.

Отсутни: Верди, Кирикеш.

ЦРВЕНА ЗВЕЗДА – ПСЖ

Ц. ЗВЕЗДА: Борјан Родиќ, Бабиќ, Дегенек, Стоковиќ, Симиќ, Јованчиќ, Марин, Јовиќиќ, Бен, Павков.

Отсутни: Срниќ, Крстичиќ.

ПСЖ: Буфон, Мунис, Бернат, Кимпембе, Тијаго Силва, Маркињос, Верати, Ди Марија, Кавани, Нејмар, Мбапе.

Отсутни: /

ГРУПА Д

ШАЛКЕ – ЛОКОМОТИВ М.    18.55часот

ШАЛКЕ: Ферман, Стамбули, Налдо, Мендил, Калигури, Руди, Мекени, Шопф, Харит, Тојхерт, Конопљанка.

Отсутни: Ди Санто, Емболо, Ут, Бургшталер.

ЛОКОМОТИВ: Гилјерме, Игнатјев, Кверквелиа, Хеведес, Рибус, Денисов, Криховијак, Фернандеш, Антон Миранчук, Алексеј Миранчук, Фарфан.

Отсутни: Чорлука, Ротенберг, Коломејцев.

ГАЛАТАСАРАЈ – ПОРТО

ГАЛАТАСАРАЈ: Муслера, Линес, Маикон, Кабак, Нагатомо, Ндаје, Фернандо, Онијекуру, Фегули, Родригеш, Дердијок.

Отсутни: Емре Акбаба, Сердар Азиз, Белханда, Синан.

ПОРТО: Касилјас, Макси, Фелипе, Диого Леите, Алекс Телеш, Ерера, Данило, Оливер, Брахими, Адријан Лопез, Марега.

Отсутни: Абубакар, Корона, Милитао, Отавио.

Се вчитува...