Најубавите моменти од 2017…Никола Ѓоргиев, Енис Барди, Борко Ристовски, Дејан Недев

Си замина 2017 година, беше релативно успешна, ја испративме со надеж дека следнава ќе биде уште поуспешна. Секако, ќе ги паметиме убавите моменти потсетувајќи се на нив и во наредниот период. Еве кои моменти ќе останат врежани во меморијата на дел од македонските спортисти.

НИКОЛА ЃОРГИЕВ

nikola gjorgiev odbojka makedonija

Годината што ја оставаме зад нас беше многу успешна за мене, стигнав до двојно круна во Јапонија, бев избран за МВП, направив трансфер во Полска, а со репрезентацијата повторно стигнав до финалето од Европската лига. Ако треба нешто да изберам, тоа сигурно е шампионската титула во Јапонија, остварена пред преполна сала. Тоа беше остварување на сонот на сите тие момци од мојата екипа, секако и за мене, пресреќен сум што станав дел од историјата на Торај.

ЕНИС БАРДИ

enis bardi

Сигурен сум дека никогаш во животот нема да ја заборавам 2017 година, најуспешната во досегашната моја кариера. Тешко ми е да издвојам само еден фудбалски момент кој остави силен впечаток на мене во годината затоа што, за среќа, ги имаше многу. Но, без сомнение, има три кои едноставно не можам да ги одделам, сите подеднакво ми се важни: Настапот со Македонија на Европското првенство во Полска, трансферот во Леванте и изборот за фудбалер на годината од ФФМ. Оваа 2017 година за мене е и голем мотив уште посилно да продолжам во иднина. Верувам дека за сите нас во фудбалот ќе следат и уште многу посветли години!

БОРКО РИСТОВСКИ

borko ristovski slavi

Многу убави работи ми се случија во 2017, како на професионален план, така и на приватен, ќе ми биде тешко да одвојам. Затоа ќе ги набројам повеќето работи. Најпрво на професионален план се сите оние титули освоени со Барселона, учеството на фајналфор, освојувањето на Супер Глоуб и станувањето на клупски светски шампион. Додека на приватен план сигурно е денот кога дознавме за нашата принова во семејството и станувањето на татко, но и од пред некој ден, кога станав и вујко. На сите ваши читатели им посакувам многу здравје, среќа и да се сакаме и почитуваме меѓу себе.

ДЕЈАН НЕДЕВ

nedev kranjska gora

2017 година ќе ја паметам по историскиот успех што го постигнавме на Светското првенство во Монтекатини, Италија, од каде се вративме со освоени вкупно 14 медали, девет златни, еден сребрен и четири бронзени медали, и по тоа што ме избраа во бордот на директори на светската карате федерација ИТКФ. Ќе ги паметам секако и двата златни медали во кати што ги освоив на Светскиот шампионат во Клуж, Романија и на Европскиот Куп во Виена, Австрија.

Се вчитува...