Нанели и Лазаревиќ во полиција ја кажаа својата страна од тепачката во „Белградска арена“

Пред третиот натпревар од финалната серија на АБА лигата се случи инцидент помеѓу Џејмс Нанели и Стефан Лазаревиќ. По овој инцидент имаше разни изјави од двата табора каде се слушаа различни верзии за овој настан.

Веќе имаше многу приказни за овој инцидент, излезе и снимката од камерите од Арената, но од Партизан потенцираат дека недостасува клучна минута од снимката. Засега ниту една снимка нема јасна слика за тоа што се случи во неделата попладне. По инцидентот кој се случи во „Арената“ околу 16.30 часот, Стефан Лазаревиќ раскажа се во полиција.

„На 19.05.2024 година како член на Кошаркарскиот клуб Црвена звезда дојдов со мојот клуб на закажаниот подготвителен тренинг во 11:15 часот во Белградска Арена. По пристигнувањето во Белградска арена отидов во соблекувалната. со тимот да се подготви за тренинг Кога се подготвив за тренинг, се упатив кон просторијата каде што се наоѓа салата, која беше спроти соблекувалната на Звезда.

Кога излегов од соблекувалната, видов дека пред мене беше играчот на КК Партизан, Џејмс Нунели, кој имаше конфликт со мене во текот на натпреварот, при што ме фати за врат. Тој беше во друштво на Џејлен Смит, исто така играч на Партизан. Му се обратив на Нанели по име на англиски, а потоа му пријдов и го прашав исто така на англиски: „Дали е нормално да се фати човек за врат за време на игра?“, на што тој одговори: „Да, така е“. продолжи да пцуе нешто на англиски.

Во еден момент почна да се повлекува бидејќи бевме релативно блиску лице в лице, а во еден момент ме удри во пределот на лицето од левата страна во пределот на левото око со стегната десна рака. во тупаница, а потоа го фатив за врат и го соборив на подот. Додека го држев неговото тело на подот, почувствував дека играчот на Партизан Џејлен Смит ме влече околу половината за да не раздели, а во тој момент и останатите мои соиграчи излегоа и не разделија.

Откако не разделија, веќе немаше конфликт и сите отидоа во својата соблекувална. По тој настан го одработив целиот тренинг, а потоа дојде клупскиот лекар Небојша Митровиќ кој ми ја санираше повредата на лицето, а во меѓувреме се појави и полициска патрола. По процедура наредена од полицијата отидов во КБЦ Бежанијска коса каде ги извршив потребните прегледи и добив лекарски извештај“, се наведува во полицискиот извештај.

Својата верзија околу целата ситуација ја кажа и Џејмс Нанели…

„На 19.05.2024 година, јас како член на Кошаркарскиот клуб Партизан дојдов со мојот клуб на закажаниот подготвителен тренинг во 10 часот во Белградска Арена. Самиот тренинг траеше околу еден час, а околу 11 часот по тренингот. , Излегов од теренот во еден момент поминував покрај соблекувалната на Црвените ѕвезди и Џејлен Смит беше само чекор-два пред мене со зборовите на англиски: „Што има!“, а јас и Џејлен Смит инстинктивно се свртевме. а потоа видов дека тоа е кошаркарот на Црвена звезда Стефан Лазаревиќ Кога се свртев кон Стефан му се обратив со зборовите: „Што е?“, а потоа Стефан ми зборуваше на англиски со зборовите: „What the the. јебига тоа беше за последниот натпревар?“, а јас му одговорив со зборовите: „Што сакаш да кажеш?“, а потоа Стефан почна да ми кажува дека се приближува и ми се впушта во лице.

Потоа направив чекор назад за да се повлечам од него, така што Стефан од напред ме фати со десната рака за врат и така ме држеше, па потоа почна да ме удира по лицето, но Се лизнав настрана и со левата рака му ја тргнав десната од вратата и со десната инстинктивно го удрив во главата.

Додека ми беа одврзани патиките и веројатно се лизнав на исфрлените искористени крпи, паднав на подот од десната страна обидувајќи се веднаш да станам, но Стефан веднаш скокна врз мене и со раката ми ја турна главата кон подот. Кога Стефан ме нападна, Џејлен Смит се обидуваше да го одвои од мене одзади, но не беше доволно силен да го направи тоа целосно, а потоа дојде играчот на Звезда, Треј Томпкинс и му помогна на Џејлен Смит целосно да го одвои од мене. Успеав да станам и потоа дојдоа другите играчи на Црвена звезда да ја смират целата ситуација“, стои во записникот. 

Нанели не настапи на третиот натпревар на кој Црвена Звезда славеше и со 3-0 во серијата стигна до титулата во АБА.

Се вчитува...