Неверојатната Рохас со светски рекорд до олимпиското злато! (ВИДЕО)

Венецуелската атлетичарка Јулимар Рохас на Олимписките игри во Токио во ист ден стана олимписка шампионка и светска рекордерка, поставувајќи рекорд во трискок од 15.67 метра!

Сребрениот медал и припадна на Португалката Патрициа Мамона која забележа резултат од 15.01, додека бронзениот медал го освои шпанската атлетичарка Ана Пелетеиро со скок од 14.87 метра.

Се вчитува...