Неверојатната Симон Бајлс го освои 23. медал на СП и се израмни со Витали Шчербо

Фантастичната американска гимнастичарка Симон Бајлс освои златен медал во прескок на Светското првенство во Штутгарт и го израмни рекордот на Белорусинот Витали Шчербо по бројот на освоени медали на светските медали (23). Бајлс ја одбрани титулата светска шампионка во прескок со резултат 15.399 и зад себе ја остави сонародничката Џејд Кери. Брозениот медал и припадна на Британката Ели Дауни.

Симон Бајлс имаше шанса и да го урне рекордот на Шчербо, но натпреварувањето на двовисински разбој го заврши на петтото место. Неверојатната гимнастичарка освои барем еден златен медал на секој шампионат на светот на кој настапи во кариерата.

 

Се вчитува...