Ништо од „Златен-слем“ – Ѓоковиќ од добиен меч до „амбисот“ против Зверев

Новак Ѓоковиќ сепак нема да стигне до „Златен-слем“ годинава откако на него несвосјтвен начин загуби добиен меч против Александар Зверев во полфуниналето на тенискиот турнир на Летните олимписки игри во Токио со 2-1 по сетови 1-6, 6-3 и 6-1.

Ѓоковиќ имаше предност од 1-0 и 3-2 во вториот сет со брејк, а потоа следеше неверојатен пад. Русинот освои четири гема по ред и израмни на 1-1, а потоа со уште четири гема по ред стигна до водство од 4-0 во одлучувачкиот трет сет.

Во финалето Александар Зверев ќе игра против Русинот, Карен Хачанов, додека Новак Ѓоковиќ повторно ќе игра само во мечот за бронзата, а негов противник ќе биде Шпанецот, Пабло Карено Буста.

Се вчитува...