Ноле пред големо признание, номиниран за единствената награда што ја нема освоено!

Списанието „Sports Illustrated“ ќе го избере спортистот на годината за сезоната што е зад нас. Конкуренцијата е силна, бидејќи не станува збор само за тенис, туку има и големи имиња од други спортови.

За наградата „Нола“, Ноле ќе се „бори“ против кошаркарот на Лас Вегас, Аја Вилсон, суперѕездата на Милвоки Бакс, Јанис Адетокунба, кој потпиша договор според кој ќе заработи неверојатна сума пари. Во конкуренцијата е вклучена и бејзбол легендата на Лос Анџелес Доџерс, Муки Бетс.

Главните критериуми според кои ќе биде избран играчот на годината, познатото списание посочи дека ќе бидат вештини, карактер, способности и кој се се покажал како најуспешен за оваа 2020-та.

За српскиот „ас“ е истакнато дека ја освоил 81-та титула во кариерата, го кренал осмиот пехар на Австралија опен, со што го освои 17-от грен слем трофеј. Американскиот магазин ја спомна и неговата шеста сезона на првата позиција, како и финалето на Ролан Гарос.

Се вчитува...