Норвешка доминација на штафетата во нордиска комбинација

Норвежаните стигнаа до златниот медал во штафетата во нордиска комбинација на Зимските олимписки игри во Пекинг 2022 година. Штафетата во состав Бјорнстад, Андерсен, Офтебро и Грабак до победата стигнаа со вкупно време од 50:45.1 минути.

Сребрениот медал во фотофиниш и припадна на штафетата на Германија во состав Мануел Фајст, Јулијан Шмид, Ерик Френцел и Винценц Гајгер кој е најголем виновник за второто место на штафетата, бидејќи беше феноменален во последната измена.

Со бронзениот медал се закитија Јапонците во состав Јошито и Акито Ватабе, Хидеаки Нагаи и Риота Јамамото. Од фаворитите на крајот Австрија остана без медал завршувајќи на четвртата позиција.

 

Се вчитува...