Норвежаните се радуваат… „Ја посакувавме Македонија“

Н0рвежаните не ја кријат својата радост дека во осминафиналето ќе играат против селекцијата на Македонија. Според норвешките медиуми, ракометарите на оваа земја многу повеќе за прв ривал во нокаут фазата ја посакувале Македонија, отколку репрезентацијата на Исланд, која игра сличен стил на ракомет како и Норвешка, брзо, со многу контранапади…

„Норвешките ракометари го добија тоа што го посакуваа. Бјарте Мирхол и компанија се фаворити против Македонија за пласман во четвртфиналето на Светското првенство“, пишува норвешкиот „Дагбладет“…

norveski vesnici

Се вчитува...