Новак Ѓоковиќ го остави рекетот и се фати за скии

Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ одлучи паузата во тениската сезона која ќе трае цел февруари да ја искористи за скијање. Моментално е во Вал Гардена, на северот на Италија, каде со семејството ужива во своето омилено хоби.

Рекетот го замени со скии и со тоа се пофали на социјалните мрежи. Интересно е што покраината Јужен Тирол, е местото од каде што потекнува Јаник Синер, новиот шампион на Австралија опен. Италијанецот го совлада Ѓоковиќ во полуфиналето на првиот гранд-слем во сезоната.

Инаку, самиот Синер како момче бил шампион во алпско скијање, но на 13-годишна возраст решил да се проба во тенисот.

Се вчитува...