Новата Opel Zafira Life: Четврта генерација за бенчмаркот

Атрактивните, флексибилни и практични комбиња се именуваат Zafira. Дваесет години по успехот започнат со првата генерација, приказната сега продолжува со новиот модел на четвртата генерација. Opel Zafira Life е забавен за возење, и удобно MPV што германскиот производител на автомобили ќе го понуди во три должини, според потребите на клиентите: 4,60 метри “мали”, 4,95 метри “средни” и 5,30 метри “големи” – од кои секоја доаѓа со најмногу по девет седишта. “S” верзијата на Zafira Life е околу десет сантиметри пократка од сегашната Zafira, додека “L” е околу 65 см подолга и затоа е речиси исто толку голема колку и Vivaro Combi. Zafira Life на тој начин покрива до три сегменти на возила и претставува нов репер меѓу MPV возилата со повеќе седишта.

Zafira Life ги задоволува сите барања – од различните ентериери, високиот комфор и софистицираните системи за помош на возачот, до најмодерната инфозабава, хед-ап дисплејот и актив круз контрол со камера / радар. Безбедносниот концепт доби максимални пет ѕвезди на Euro NCAP тестирањата. Напредната технологија е поврзана со типичните дизајнерски знаци на Opel, избалансирани пропорции и кратки преклопувања. Возачот и патниците имаат корист од дводелниот панорамски покрив и отворен прозорец на задната врата. Opel Zafira Life ќе ја има светската премиера на саемот во Брисел на 18 јануари 2019 година (деновите за посетители се од 19 до 27 јануари 2019 година). Нарачките ќе почне да се примаат од февруари.

За најдобра влечна сила Zafira Life е опремена со напредната IntelliGrip. Верзијата со 4×4 исто така ќе биде достапна за нарачување од почетокот на продажбата. Системот со погон на сите тркала е обезбеден од теренските специјалисти во Дангел. Opel ќе понуди чисто електрична верзија во почетокот на 2021 година, уште една пресвртница на патувањето за електрификација на брендот.

Со новиот Zafira Life, Opel продолжува да го спроведува својот PACE! стратешки план. До крајот на 2020 година, германскиот производител ќе донесе на пазарот вкупно осум нови или освежени модели, вклучувајќи ја и следната генерација на најпродаваната Corsa. Компанијата инвестира пред се во профитабилни, растечки пазарни сегменти со големи количини. Opel наскоро ќе има еден од најмладите производи портфолија на сите мас производители.

Еден модел, три големини: Zafira Life за секоја намена

Zafira Life “Small” се натпреварува со компактни комбиња, но нуди значително поголема пространост и простор за девет патници – незаменливо во оваа класа. Исто така, има мал круг на вртење (11,3 м), добро ракување и две лизгачки врати со сензор, кои се отвораат електрично со движење на стапалото, слично како на задните врати на Astra Sports Tourer и Insignia Sports Tourer – исто така уникатни на овој пазарен сегмент. Zafira Life “Medium” (како Zafira Life “L”)  има за 35 см подолго меѓуоскино растојание кое е 3,28 метри, а со тоа и поголем простор за нозете за задните патници, што го прави конкурент на комбињата од средна големина во Д сегментот на пазарот. Во споредба со конкуренцијата, Opel исто така има и поголема задна врата и полесен пристап за товарење / истоварување, плус поголема носивост од над еден тон. Zafira Life  “Large” е ривал за уште поголемите комбиња.

Стилските и високо опременитe шатлови имаат голема побарувачка во овој сегмент на пазарот. Затоа, Opel нуди кожни седишта на алуминиумски шини што овозможуваат целосно и лесно прилагодување за сите верзии на Zafira Life. Достапни се со пет, шест, седум или осум кожни седишта. Преклопениот дел на совозачкото седиште овозможува транспорт на предмети со должина до 3,50 метри. Преклопувањето на седиштата од третиот ред го зголемува капацитетот на багажот на Zafira Life “S” до 1.500 литри (до покрив). Отстранувањето на седиштата (што е подеднакво лесно и да се наместат) го зголемува вкупниот капацитет на карго просторот до 3.397 литри.

Луксузниот “Lounge” трим е достапен за верзиите со долги меѓуоскини растојанија – напред има седишта со масажер и електричното греење, четири подвижни кожни столици позади, секој со широко седиште од 48 см. ВИП патниците, исто така, можат да седат и да се дружат и да уживаат во просторот за нозете. Подвижната маса исто така се преклопува за да обезбеди дополнителен простор за складирање на мали предмети. Патниците можат да ги полнат своите мобилни уреди користејќи приклучок од 230 V.

Повеќето верзии на Zafira Life се пониски од 1,90 метри и затоа можат да пристапат до типичните подземни гаражи – важни за употреба како хотелски шатл.

Под контрола: Хед-ап дисплеј, предупредување за предни удари и задна камера

Новиот Opel MPV има бројни системи за помош на возачот. Камерата и радарот го набљудуваат просторот пред возилото. Системот дури ги препознава и пешаците кои го минуваат патот и можат да иницира маневар за сопирање при брзина до 30 км/ч. Интелигентниот круз контрол ја прилагодува брзината со онаа на возилото напред, автоматски забавува и може да ја намали брзината до 20 км/ч, доколку е потребно. Возење во сопствената лента и предупредување за сонливост го предупредуваат возачите ако помине предолго зад управувачот и му треба пауза. Помошта со долго светло, која автоматски се префрлува на високо или ниско светло, се активира над 25 км/ч. Исто така уникатен во овој пазарен сегмент е хед-ап дисплејот во боја кој покажува брзина, растојание до возило напред и навигација.

Во текот на 2019 година, Zafira Life исто така ќе ја понуди услугата Opel Connect. Корисни функции, како Live Navigation со информации за сообраќајот во реално време, директна врска со службата за помош на патот и итен повик, им даваат на возачот и на патниците дополнителен мир. Помош може да се повика во рок од неколку секунди преку црвеното копче. Ако се активираат затегнувачите на ремените или воздушните перничиња, итниот повик се активира автоматски.

Добрата видливост е особено важна кај поголемите возила, на пример во тесни улички или кога се врти во урбаните средини. Радарските сензори во предниот и задниот браник го предупредуваат возачот на пречки од секаков вид при паркирање. Сликата од камерата од задната страна е прикажана на внатрешниот ретровизор или на 7,0-инчниот екран – вториот со видливост од 180 степени од птичја перспектива.

Големиот 7,0-инчен екран чувствителен на допир доаѓа со Multimedia и Multimedia Navi Infotainment. Двата системи имаат телефонска интеграција преку Apple CarPlay и Android Auto. Multimedia Navi дополнително ја има европската навигација со 3D изглед. Точките од интерес во големите градови се прикажани во “Full HD” квалитет. Како опција, географијата по должината на рутата на патувања низ земјата е прикажана многу реалистично. Благодарение на Opel Connect, системот за навигација вклучува информации за сообраќајот во реално време за најновиот статус на патиштата. Моќен звучен систем е достапен со сите нивоа. Во најгорната верзија, патниците уживаат во првoкласна акустика благодарение на 10 звучници.

Комерцијален текст

Се вчитува...