Новата сезона во АБА-лигата почна со неверојатен резултат во Задар

Новата сезона во АБА-лигата почна со натпреварот меѓу Задар и Студентски центар од Подгорица. Сезона во која ќе игра и МЗТ Скопје, а ќе биде во еден поразличен формат од претходно со плеј-оф со осум екипи.

А, првиот дуел од сезоната вечерва во Задар заврши со помалку неверојатен резултат, со убедлива победа на домашните од 96-67.

Дека ќе биде тоа вечер на задрани се виде уште во првиот период од играта, а домашните потоа доминираа цело време за триумф од 29 поени разлика.

Во победничкиот тим одличен беше Лука Божиќ со 30 поени, 13 скока и седум асистенции, а кај гостите се издвои Флечер со 15 поени.

Се вчитува...