Њукасл „изгоре“ во пеколот во Дортмунд, Шахтјор до сензација со Барселона (ВИДЕО)

Борусија Дортмунд дојде до вториот триумф над Њукасл во „групата на смртта“ во Лигата на шампионите. „Милионерите“ во пеколна атмосфера пред своите навивачи успеаја да дојдат до нова победа, и до седмиот бод во групата, со што направија голем чекор кон презимување во европските Купови.

Борусија Дортмунд дојде до предност со голот на Филкруг во 26. минута, за „експлозија“ на стадионот во Дортмунд. На стартот од вториот дел Њукасл жестоко нападна за да дојде до израмнување, но откако Борусија се одбрани, во 79. минута после еден пеколен контранапад, Бранд ја зголеми предноста. 

Барселона си ја искомплицира малку ситуацијата во групата, откако загуби на гостувањето во Хамбург каде Шахтјор ги игра домашните натпревари. И покрај овој пораз, Барса останува на чело на табелата и се чини дека ќе нема проблеми околу пласманот во 1/8 финалето. Силкан во 40. минута успеа да го совлада Тер Штеген и да ги донесе трите бода за својата екипа.

Се вчитува...