„Ол-старот“ во 2025 година ќе се игра во Сан Франциско

Сан Франциско ќе биде домаќин на Ол-стар викендот во 2025 година. Сите НБА ѕвезди ќе одиграат ревијален натпревар во „Чејс центарот“, кој од пред четири години е новиот дом на кошаркарите на Голден Стејт вориорс.

Следниот Ол-стар меч ќе се одржи во Индијанаполис, а интересно за тој дуел НБА ќе се откаже од практиката играчите со најмногу гласови да ги избираат своите соиграчи. Се враќа форматот Исток против Запад, а вториот таков меч ќе биде во Сан Франциско по враќањето на стариот формат.

Ол-стар натпревар никогаш не бил одржан во самиот Сан Франциско, а Дејли Сити беше единствениот домаќин во 1967 година. Вориорс тогаш играа во тој град под името Сан Франциско Вориорс, подоцна беа во Оукленд, каде што со години беа домаќини во арената „Оракл, а таа сала го организираше и Ол-стар дуелот во 2000 година.

Инаку, Вориорс во 2019 година се преселија во Сан Франциско, таму донесоа еден шампионски прстен, а интересно е што таму ќе основаат и женски тим, кој од 2025 година ќе се натпреварува во ВНБА лигата.

Се вчитува...