Opel GT X Experimental: Храбра визија за иднината на Opel

Opel дава преглед на возбудливата иднина на брендот со нов концепт. Неговото име e Opel GT X Experimental – храбар, целосно електрично СУВ долго 4,06 метри со 5 врати, со купе изглед и полно со иновативни идеи. GT X Experimental ги отелотворува вредностите и визијата на Opel и дава увид во она што го имаат моделите на Opel за иднината. Компанијата за време на презентацијата на стратешкиот PACE! план минатиот ноември објави дека уште повеќе ќе го изостри својот профил. GT X Experimental е првиот видлив резултат на овој процес.

“Со нашиот PACE! план, имаме многу јасна визија за тоа како сакаме да создадеме успешна иднина за Opel. Се фокусираме на силниот идентитет на брендот дефиниран од нашите вредности – германски, пристапен, возбудлив – и тоа има важна улога во враќањето кон одржлив успех. Нашиот Brand Concept покажува колку овие вредности ќе оживеат во нашите производи во иднина. Нашите инженерски и дизајнерски тимови го вметнаа ова ефективно и брилијантно во Opel GT X Experimental. Тој дава јасна претстава за тоа како ние во Opel ја гледаме мобилноста на иднината “, рече Мајкл Лошелер.

 

Страста за демократизирање на техничките иновации го поттикнува пионерскиот дух на Opel

За време на концептната фаза, Opel започна широк и интензивен процес на размислување за себе и за своите  вредности. Opel може да се осврне на 156 годишното индустриско постоење почнувајќи од прецизната механика и речиси 120 години автомобилско инженерство поттикнато од постојаната посветеност да се направат возбудливи и релевантни иновативни технологии достапни за сите.
Во текот на својата историја, специфичниот “начин на Opel” може да се сумира со овие три вредности: германски, пристапен и возбудлив. Што се однесува до неговата иднина, брендот сака да остане закотвен во најмодерното и позитивно изразување на своите германски корени: “Новиот германски” на Opel го зема најдоброто од традиционалните вредности на Германија – инженерска извонредност, вистинската фасцинација за добро изработени машини, со интензивно фокусирање на функционалност, квалитет и сигурност – и ги збогатува со топлина и отвореност. Инспириран од иновативниот дух на Opel, новиот GT X Experimental ја покажува суштината на богатото наследство на компанијата и ветува возбудлива иднина. Тој го спојува германското инженерство, прецизност и квалитет со визионерските иновации за да даде преглед на тоа што автомобилите на Opel ќе бидат во средината на 2020-тите години: храбар, чист изглед, а сепак исклучително пристапен и посветен на клиентот.

Opel одлучи да ја покаже својата визија за идните автомобили во компактен СУВ со должина од само 4.063 милиметри (меѓуоскино растојание – 2.625 мм., ширина – 1.830 мм. висина вклучувајќи ја антената – 1.528 мм). СУВ моделите се моментално најпопуларните возила на пазарот и Opel е воден од желбата да го направи уште поатрактивен за широка јавност. Но, за да го направат тоа, СУВ мора исто така да станат поефикасни од кога било досега. Ова е причината зошто Opel GT X Experimental е изграден врз лесна архитектура, има намалени трагови на тркалата и 17 инчни тркала кои визуелно изгледаат многу поголеми со цел да се зголеми удобноста на патот, но исто така и изгледа зачудувачки. Според PACE! планот се планира да се понуди електрифицирана верзија на секој модел на Opel до 2024 година. GT X Experimental е целосно електричен автомобил со моќност од 50 kWh, компактна литиум-јонска батерија од следната генерација со индуктивно полнење. GT X Experimental не претендира да понуди целосна автономно возење. Меѓутоа, има автономни функции за возење на ниво 3 – што значи дека може да се справи со сите аспекти на возењето, но возачот мора да биде способен да интервенира ако е потребно.

 

Чист и храбар: Ова е идниот дизајн на Opel

GT X Experimental претставува иновативна технологија со софистицирана едноставност. Заменик-претседателот за дизајнот, Марк Адамс и неговиот тим развија цела филозофија за конкретниот германски дизајн на Opel, со мешање на чистотата со емоционална смелост. Во GT X Experimental, секоја вообичаена функција, секој модул на автомобил е доведен во прашање со цел да се постигне чистота на дизајнот со отстранување на сите непотребни елементи. Ова е нешто што дизајнерскиот тим го нарекува “визуелна детоксикација”.

Шасијатана Opel GT X Experimental покажува смели пропорции заедно со прекрасни структурирани, чисти и мазни површини. Неговата силна силуета е акцентирана со задебелен графички идентитет кој ги одделува горните и долните области. Долниот дел е насликан во прозрачна светло сива боја, а целиот горен дел, вклучувајќи го капакот, стаклото и покривот, се во речиси црна, темно сина боја. Меѓу нив е задебелен жолт потпис на Opel, кој се провлекува низ автомобилот за да му даде структура и динамичност. Оваа шема на бои повторно ја потсетува традиционалната сива / црна / жолта боја на Opel, но ја реконфигурира за да создаде свежо модерно чувство. GT X Experimental ги поздравува патниците со пространост, непречен пристап благодарение на задните врати со задни шарки на вратите и сите четири врати се отвораат широко под агол од 90 степени за да му дадат на концептот пристапен карактер. Големиот панорамски покрив достигнува далеку зад задните седишта, зголемувајќи ја светлината во СУВ возилото и отвора чувство за просторност.

Дизајнерите на Opel исто така, ги намалија традиционалните, т.н. “сечени линии” во каросеријата – неопходни за различни отвори како што се вратите и хаубата и тоа до апсолутен минимум. Горната линија на сите врати е скриена во жолтиот акцент и една од задните врати се совпаѓа со отворањето на багажникот. Постигнувајќи конвенционални елементи како што се рачките на вратите и надворешните ретровизори, каросеријата е мазна и околу некои детали како што се малите камери вградени во жолтата графика, поставени на страните на капак на хаубата, заменувајќи ги надворешните ретровизори.

Ретките графички детали го стимулираат изгледот на GT X Experimental. Исечени триаголници се гравирани долж прагот под задната врата од страна на возачот: еден од нив содржи мал шестоаголен LED екран кој го покажува нивото на електрично полнење на батеријата. Тркала со 17 инча изгледаат многу поголеми благодарение на цврстите гумени покривки што се протегаат преку работ за визуелно зголемување на големината на темно сините гуми. За да се нагласи СУВ карактерот на автомобилот, заштитното обложување завршува околу долниот дел на каросеријата давајќи му на GT X Experimental цврст, робустен и солиден изглед.

“Opel GT X Experimental го покажува духот на нашите основни вредности на брендот – германски, пристапен, возбудлив. Тоа е “пристапен” концепт со кој луѓето можат да се идентификуваат. Тоа самоуверено го комбинира исполнувањето на чист и храбар дизајн со прогресивна технологија која го олеснува животот. Јасно, ова возило сигнализира многу возбудлива иднина за брендот “, изјави Марк Адамс.

 

Opel Compass и Opel Vizor даваат нов визуелен идентитет на идните модели на Opel

GT X Experimental, исто така, открива нова тема на предниот и заден изглед на идните модели за прв пат. Opel Compas ги организира дизајнерските елементи заедно со две силни оски кои ненадејно се пресекуваат. Легендарниот амблем на брендот сега е фокус точка повеќе од кога било досега. Во поостра и почиста изведба, линијата на средишната линија на хаубата претставува вертикална оска. Хоризонталната оска е симболизирана од типичниот светлосен потпис на Opel во форма на крило кој ќе продолжи да се прикажува на сите идни Opel возила. Задниот дел го отелотворува изгледот на предната изглед и го прикажува Opel Compass.

Следејќи ја темата на Opel Compass и во согласност со пристапот за создавање на најчистиот можен дизајн, дизајнерите на Opel исто така создадоа ново лице на Opel кое го изразува пионерскиот дух на компанијата: “Opel Vizor”.

Opel Vizor е целосен единечен модул кој ги опфаќа сите високо-технолошки и  елементи на брендот како што е LED блиц амблемот која ја прикажува состојбата на работењето на автомобилот со осветлување во различни бои, LED матрикс фарови, дневно светло во форма на крило, како и сите камери и сензори на системите за помош и автономни функции за возење под темно обоениот плексиглас. Елегантниот модул смело се протега низ предниот дел на автомобилот веднаш под хаубата. Новиот, препознатлив Opel Vizor е поставен да биде главен дизајн елемент за сите модели на Opel подоцна во 2020-тите години.

 

Внатрешност околу чист панел: Визуелна и дигитална детоксикација за релаксирачка оаза

Внатрешниот ентериер на Opel GT X Experimental ги следи истите принципи и се бори за визуелна и дигитална детоксикација. Опкружен е со панорамско ветробранско стакло / покрив и непрекинат страничен прозорец, и елеганцијата на кабината ги маскира иновациите што ги поседува. Внатрешноста се карактеризира со табла со инструменти споена во модул кој го имитира Opel Vizor – “чист панел” на Opel. Еден широк, единствен екран ги поздравува возачите и покажува дека мноштвото екрани, копчиња и контроли кои често се гледаат во тековните производствени возила би можеле да станат застарени. Чистата табла им овозможува на возачите да имаат пристап до најновата технологија и да ги добијат информациите што им се потребни, додека ги елиминираат сите визуелно елементи што им го одземаат вниманието. Чистотата на дизајнот на ентериерот, исто така, може да се види во паметното позиционирање на отворите за проветрување. Тие се скриени зад екраните, дозволувајќи им кружни и мазни површини. Чистиот панел исто така покажува како Opel овозможува технологијата да ги поедностави животите на клиентите. Двата екрана на крајниот лев дел и десно од предниот панел ги прикажуваат страничните погледи снимени со камерите со мал изглед. На друго место, дизајнот на управувачот е поедноставен, додека неговиот централен модул го повторува обликот на Opel Vizor.

Овој чист хај-тек пристап продолжува низ внатрешноста. На пример, четирите седишта изгледаат како да лебдат, додека звучници што се отстрануваат се сместени под потпирачите за глава, исто така, овозможуваат звучно искуство во автомобилот. Графичките детали исто така ја нагласуваат строгата чистота на дизајнот во внатрешноста: темата на исечениот триаголник се повторува на потпирачите на седиштата и на педалите за гас и сопирачки.

 

Концептнитe возила на Opel ја покажаат иднината на Opel повеќе од 50 години

Името на GT X Experimental потсетува на пионерскиот концептeн автомобил на Opel од 1965 – Experimental GT, достапен како купе, кој исто така беше првиот концепт автомобил што некогаш го направил производител на автомобили во Европа. Дополнителниот X го нагласува планот на Опел за понатамошно развивање на своето место на пазарот на СУВ возилата: 40 отсто од сите автомобили на Opel што се продаваат во 2021 година треба да бидат СУВ.

Со децении, Оpel користеше концептни автомобили за да ја обликува својата иднина. Повеќето концептите никогаш не биле наменети за да бидат произведени, но му овозможи на брендот да ги постави водечките принципи за претстојните модели. Во овој поглед, трите најнови концептни автомобили од Opel покажуваат јасна кохерентност со развојот на брендот.

Концептот Monza од 2013 година ја рефлектираше потрагата на Opel за поголема ефикасност (лесен, добар пакет, мотори) и за изразување на ефикасноста во елегантен дизајн. GT Concept 2016 ја искористи ефикасноста на следното ниво, со дизајн околу клучните идеи за пристапност, едноставност и чистота. Ова сега е преземено на следното ниво од GT X Experimental и неговата филозофија базирана на вредностите на брендот – германски, пристапни, возбудливи – се изразува со чист и храбар дизајн.

Комерцијален текст

 

Се вчитува...