Осака и Халеп елиминирани од Индијан Велс

Водечката на ВТА листата, Наоми Осака застана на патот во одбранатиа на титулата на турнирот во Индијан Велс во четвртото коло по поразот од Швајцарката Белинда Бенчич. Јапонката загуби за нешто повеќе од еден час од 23-та на светскиот ранкинг со 6-3 и 6-1.

Поразена и е второпалсираната на ВТА листата, Симона Халеп. Таа загуби од чешката тинејџерка Маркета Вондрусова со 2-1 во сетови. За младата тенисерка која има 19 години ова беше порва победа во кариетата над опонентка од топ пет листата.

Поразот на Халеп значи дека и покрај раната елиминацијата, Оскаа в понедленик ќе го задржи првото место на ВТА листата. Индијан Велс минатата година беше прва голема титула во кариерата на Осака.

 

Се вчитува...