Осака се враќа на тениските терени шест месеци по породувањето

Поранешната најдобра тенисерка во светот Наоми Осака ќе се врати на тениските турнири во јануари на турнирот во Бризбејн. Осака се враќа само шест месеци по породувањето.

Четирикратната гранд-слем шампионка во јануари објави дека е бремена, а во јули роди ќерка.

„Навистина сум возбудена што ќе се вратам на теренот и ќе се натпреварувам. Сакам да ја започнам сезоната во Бризбејн и едвај чекам да се вратам. Бризбејн е одличен турнир кој ќе ме подготви за брилијантен кам-бек”, изјави Осака. 

Турнирот во Бризбејн почнува на 31. декември и ќе трае до 7 јануари, а е подготовка за првиот гранд-слем турнир во сезоната, Австралија Опен, кој започнува на 14. јануари во Мелбурн.

Се вчитува...