Осака сервираше за освојување на мечот, а потоа изгуби од 18-годишна тенисерка!

Наоми Осака, четирикратна гренд слем шампионка и бранител на титулата на УС Опен, загуби од Канаѓанката Лејла Фернандез со 5-7, 7-6 (7-2), 6-4 во натпреварот од третото коло.

Така, беше комплетиран извонредното коло за 18-годишните натпреварувачи, бидејќи Карлос Алкараз претходно го исфрли Стефанос Цикипас.

Се очекуваше дека левораката Фернандез ќе пружи силен отпор и тоа го направи во поголемиот дел од првиот сет, се додека резултатот не беше 5-5. Оттогаш, Осака успеа во низа д аосвои неколку поени, прво брејк со два силни форхенд, а потоа изведе рутински сервис за водство во сетови.

Се чинеше дека истото сценарио ќе го видиме и во вториот сет. До 5-5 немаше брејк топки, а потоа Осака стигна до 0-40. Таа ја реализираше третата брејк топка и се очекуваше натпреварот да заврши за неколку минути.

Наместо тоа, добивме драма и целосен пресврт. Фернандез, која ќе наполни 19 години на 6 септември, си подари ран и најубав подарок за роденден. Таа паузата ја врати со четири неконтролирани удари на Осака, а потоа играше со дополнителна доза на самодоверба, додека Јапонката дозволи да биде изнервирана.

Фернандез не ја наруши оваа шанса, напротив – авторитативно го чуваше својот сервис до крај во последниот одлучувачки сет, успеа да направи брејк и да дојде до најголемиот триумф во нејзината досегашна кариера.

Инаку, втората тенисерка во светот, Арина Сабаленка, се пласираше во осминафиналето на УС Опен. Во третото коло, Белорусинката го совлада домашниот претставник Даниел Колинс со 6-3, 6-3.

Се вчитува...