Панатинаикос ја доби грчката пресметка во „пеколот“ во Атина, Фенер убедлив со Бамберг

Панатинаикос ја доби грчката пресметка во шестата рунда натпревари од Евролигата, славејќи против Олимпијакос со 62-70.

„Зелените“ го изненадија лутиот ривал пред неговите навивачи нанесувајќи му го вториот пораз (наспроти и четири победи) во досегашните натпревари од најквалитетното европско клупско натпреварување.

Предводници во триумфот на Панатинаикос беа Гист со 15 поени и 6 скока, Лекавичиус мечот го заврши со 14 поени, а Риверс со 12 поени зад своето име. Кај Олимпијакос се издвои Стрелниекс со 18 поени.

Фенербахче го декласираше Бамберг со 57-80, стигнувајќи до својата петта победа во седмиот натпревар во Евролигата.

Во тоталната доминација на Турците, пет кошаркари имаа двоцифрен ефект од кои најефикасен беше Јан Весели со 15 поени, а Луиџи Датоме мечот го заврши со 12 поени и пет скока. Кај домашните најдобар беше Рубит со 20 постигнати поени.

Се вчитува...