Панчев и Најдоски пред 30 години го покорија светскиот фудбал (ВИДЕО)

Дарко Панчев и Илија Најдсоки со својата Црвена Звезда пред точно 30 години станаа светски клупски шампиони. Тие во Јокохама славеа над чилеанскиот Коло Коло со 3-0 и со тоа се уште се единствениот клуб од источна Европа кој успеал да стигне до титулата во ова натпреварување.

Дарко Панчев беше стрелец на третиот гол за „црвено-белите“, додека првите два беа дело на Владимир Југовиќ.

 

Се вчитува...