Павиќ и Мектиќ го добија хрватско тениско финале во парови

Мате Павиќ и Никола Мектиќ се освојувачи на златниот медал во парови на тенискиот турнир на Летните олимписки игри во Токио. Тие во финалето славеа над сонародниците Марин Чилиќ и Иван Додиг со 2-1 по сетови 6-4, 3-6 и 10-6.

Павиќ и Мектиќ продолжуваат со неверојатната сезона и по титулата на Вимблдон успеаја да стигнат и до најсјајното одличје на игрите.

Во мечот за бронзата претходно, Даниел и Венус од Нов Зеланд славеа над Американците Сандгрен и Крајчек со 2-0 (7-6 и 6-2).

Се вчитува...