Петровиќ: Натпреварот го загубивме во првата четвртина, моите кошаркари се задоволни од првите два меча

МЗТ Скопје потфрли во последниот натпревар од регуларниот дел од АБА2 откако загуби од Златибор со 88-84. Избраниците на Александар Петровиќ одиграа катастрофална прва четвртина во која шест минути не успеаја да постигнат кош, па и покрај тоа што на минута до крајот на мечот стигнаа до изедначување, немаа сили за целосен пресврт.

По натпреварот предводникот на МЗТ Скопје не го криеше незадоволството од поразот кој е резултат на лошата игра во првите десет минути, но додаде дека таборот е задоволен од првите два меча.

„Натпреварот го загубивме во првата четвртина, и дозвливме на екипата на Златибор да се го намести нишанот во шутот за тројка и тука ги гледам причините за поразот. Во второто полувреме се разигравме, бевме без двајца важни играчи, Војдан Стојановски и Бојан Крстевски, но тоа не е алиби. Имавме шанса на крајот, но не ги искористивме, направивме лична грешка во напад, потоа и неспортска, а сметам дека и фаулот над Протиќ беше непотребен бидејќи можевме да браниме. Како и да е, моите кошаркари се задоволни од првите два меча, веќе беа со главите дома, го освоивме посакуваното прво место и среќно сме што го чекаме плеј-офот од таа позиција“, изјави Петровиќ.