По денешните натпревари познати се уште пет учесници во осминафиналето во ЛШ

Денешните натпревари ни донесоа уште пет тима кои осигураа пласман меѓу шеснаесетте најдобри во Лигата на шампионите. Манчестер сити, Пари Сен Жермен, Реал Мадрид, Интер и Спортинг Лисабон им се придружија на Ливерпул и Ајакс во овој горен дел од групната фаза во елитното натпреваравуње кои уште од минатата рунда го потврдија пласманот во осминафиналето.

Од групите од А до Д останува уште една дилема Атлетико Мадрид, Милан или Порто кој ќе биде последниот патник во нокаут фазата.

Кога е во прашање долниот дел од групите во Лигата на шампионите сигурен пласман во осминафиналето имаат Баерн Минхен, Манчестер јунајтед Челси и Јувентус, а во дури три групи се уште не се знае кои ќе поминат во елиминациската фаза. Во Е сегментот за местото зад Баерн се борат Барселона и Бенфика. Во Ф групата Аталанта и Вилјареал во меѓусебен дуел ќе одлучуваат за пласман понатаму, а во Г групата буквално сите тимови (Лил, Салцбург, Севилја и Волфзбург) може да се надеваат за поминување на првата рунда во елитата.

Се вчитува...