Победа на Бока јуниорс над Ривер Плата, Тевез запиша нов рекорд

Големата битка во аргентинското Суперкласико го привлече вниманието на фудбалската јавност, а на крајот, фаворитот на овој дуел Бока јуниорс успеа да обезбеди поволен резултат со кој се пласираше во полуфиналето од купот.

Пеналите го одлучија патникот, Карлос Тевез постигна гол, па на тој начин го престигна Рикелме на вечната листа на стрелци. Сепак, Алварез го изедначи резултатот и на крајот одлуката за билет во полуфиналето се одлучи по изведување на пенали.

Бока е во четирите најдобри тимови, тука се и Расинг кој ги победи Велез, Индепендиенте кој обезбеди победа против Естудијантес и Колон кој беше подобар на домашен терен од Талјерес.

Се вчитува...