Победа на Вардар во Фленсбург, Келн е се поблиску

Вардар е чекор поблиску до Ф4 во Кеелн по големата победа против Фленсбург на гостински терен со 24-26   во првиот натпревар од четвртфиналето во Лигата на шампионите. Македонскиот шампион имаше и највисоки седум гола предност, но Фленсбург успеа да ја стопи преднсот во вториот дел. Сепак, оваа гостинска победа и со крајните два гола, му носат огромна предност на Вардар пред реваншот во Скопје во кој „црвено-црните“ имаат огромна шанса во четвртото четвртфинале во серија конечно да стигнат до пласман на Ф4 турнирот во Келн.

Вардарци сигурно го отворија натпреварот и уште од стартот воспоставија контрола на играта и на резултатот. Арпад Штербик и добро поставената одбрана на Вардар која лесно се транформираше од 6-0 во 5-1 со Жоан Кањељас напред, го парализираа нападот на Фленсбург кој во текот на целото прво полувреме беше ставен во позиција да брка резултат.

flensburg - vardar 55

Десната страна во нападот на „црвено-црните“ ја отвори ефикасната серија на стартот од натпреварот во „Фленс Арена“. Алекс Душебаев и Иван Чупиќ ги постигнаа првите три гола и му донесоа водство на Вардар од 1-3 по првите седум минути игра. Офанзивата и раното водство на Вардар го натерааа Љубомир Врањеш да го искористи првиот тајмаут уште во првите десет мнинути од дуелот. Но, вардарци успеаја да го задржат ритамот и со дисциплинирана игра и пред се со сигурноста што им ја носеше Арпад Штербик на голот, ја одржуваа играта на високо ниво и ја зголемуваа предноста. Серијата од 3-0 и двата гола во серија на Лука Циндриќ го однесоа Вардар на +5 (5-10) во 19.минута од натпреварот. А, на седум минути пред крај на првиот дел прв пат додјоа и до највисока предност од шест гола и тоа во моментите кога беше со играч помалку на терен по исклучувањето што го заработе Илија Абутовиќ. Одлично во одбраната одигра Тимур Дибиров, украде топка и од контра му донесе водство на Вардар од 6-12.

Фленсбург не успеваше да најде одговор за играта на „црвено-црните“ и да ја намали негативата и покрај осумте технички грешки на Вардар во овој дел од натпреварот кој македонскиот шампион го заврши со предност од 9-15.

flensburg - vardar 66

Сигурната игра на вардарци продолжи и во второто полувреме. Македонскиот првак го одбрани првиот напад на Фленсбург, а Хорехе Македа од контра го зголеми водството на +7 (9-16). На оваа позитива „црвено-црните“ беа и по првите шест минути од вториот дел кога Чупиќ со четвртиот погодок заголеми на 10-17.  Но, тоа како да гио вклучи алармот кај  домашните ракометари кои повлекоа и со три гола во серија брзо ја стопија предноста на Вардар на 13-17. Притисокот на Фленсбург се засили во наредните минути. Домаќините ја зголемија ефикасноста и во играта гол за гол се одржуваа на четири гола разлика обидувајќи се да го анулираа водството на „црвено-црните“. Со четири гола предност (19-23), вардарци влегоа во последната четвртина од натпреварот. Но набрзо потоа, Фленсбург искористи контра и намали на 20-23. Љубомир Врањеш побара минута одмор, а неговите совети веднаш добија реализација со нов погодок за Фленсбург за 21-23 на 10 минути пред крај. По шест минути без погодок, Душебаев конечно ја прекина лошата серија на Вардар убав погодок зџа 21-24, а мајсторскиот погодок на Дибиров веќе во следниот напад одново го однесоа македонскиот шампион на безбедна дистанца и предност од 21-25 на осум минути пред крај.

sterbik

Првиот гол на десниот бек Холгер Гландорф во 55.минута одново го донесе Фелнсбург на -3 (23-26). Во завршницата на мечот, Фленсбург брзаше, а Вардар настојуваше да ја одбрани предноста. Притисокот на Фленсбург  донесе исклучување на Борозан  и нов погодок на Гландорф за 24-26. Во лош момент за Вардар, во вистински за Фленсбург се разбрани и Мелер на голот на германскиот тим и сопре неколку напади на Вардар во серија. За среќа на Вардар, на спротивмната страна се реваншира и Арпад Штербик кој со 16 одбрана ја спаси победата на Вардар со конечните 24-26.

Најефикасни во составот на Вардар беа Лука Циндриќ и Алекс Душебаев со по пет гола, по четири гола постигнаа Тимур Дибиров и Иван Чупиќ . Арпад Штербик го заврши мечот со 16 одбрани и беше клучен играч за победата на макеоднскиот шампион. Кај Фленсбург прв стрелец беше Јохан Јакобсон со шест гола.