Пол позиција за Ботас во Мексико

Возачот на Мерцедер Валтери Ботас, ја освои пол позицијата пре днеделната трка за ГН на Мексико.

Најдоброто време на Ботас гласи 1:15.875. Втор во квалификациите беше Луис Хамилтон, додека трет Макс Ферстапен. Меѓу најдобрите пет во квалификациите беа и Серхио Перез и Пјер Гасли.

Во првите десет се најдоа уште и Леклер, Рикардо, Саинс, Цунода и Норис. Цунода поради промена на менувачот ќе тргне од позади.

Се вчитува...