Поранешен атлетски шампион загина во сообраќајна несреќа

Поранешниот светски шампион на 400 метри со пречки, Нигериецот Николас Бет, го загуби животот во автомобилска нереќа. 28-годишниот атлетичар, кој е првиот од неговата земја со одличје на кратките делници, го управувал возилото.

Несреќата се случила во градот Нанди во северозападна Кенија. Веста ја соопшти неговото семејство, ја потврди полицијата, а потоа и атлетската федерација на земјата.

Во 2015 година, Николас Бет испиша историја освојувајќи ја титулата на 400 метри со пречки и стана првиот Кениец кој освоил планетарна титула на дистанца пократка од 800 метри.

 

Се вчитува...