Португалците сонуваат за триумф со четири гола разлика против Македонија

ЕКИПА во Гдиња,

Никола Ѓуровски, Владимир Булатовиќ, Игор Паневски

Португалија се уште се надева на пласман во полуфиналето на ЕП во Полска, па избраниците на Руи Жорге најавуваат офанзивна игра и посакуваат да бидат голгетерски расположени на вечерашниот меч против Македонија. Со евентуален триумф, изразен со четири гола разлика, тие ќе ја прескокнат селекцијата на Словачка, која е второпласирана во групата А, со шест бода и гол разлика 6-3.

Португалците засега имаат една победа, и гол разлика 3-3 и со надеж за триумф влегуваат на вечерашната пресметка со Македонија. Но, и нашиот национален тим ја посакува првата победа на европските првенства.

„Секој има право да се надева на победа и добар резултат. Тоа е спортски. Ние си гледаме за нас, посакуваме да прикажеме уште едно борбено издание и да се обидеме да стигнеме до позитивен епилог. Фудбалерите се максимално мотивирани и не се сомневам дека ќе го остават повторно срцето на терен“, изјави селекторот Благоја Милевски на вчерашната прес – конференција.

Да потсетиме, само најдобрата второпласирана селекција од трите групи, ќе обезбеди пласман во полуфиналето на ЕП во Полска, заедно со првопласираните репрезентации. Англија и Шпанија се веќе полуфиналисти. Во групата Ц, Германците се најблиску до пласман во полуфиналето, но и Италија има шанси, доколку ги порази убедливо во меѓусебниот натпревар. Исто така, и селекцијата на Чешка се надева дека може да биде најдобро второпласирана селекција.

Македонија нема шанси за пласман во полуфиналето, со оглед дека има еден освоен бод по две кола, и гол – разлика 2-7.

Се вчитува...