Пресврт победа на Атлетико Мадрид, три бода и за Бетис

Атлетико Мадрид ја продолжи победничката низа во Ла Лига откако во 8. коло славеше на домашен терен против Кадиз со 3-2 по целосен пресврт.

Натпреварот го отвори Лукас Пирес со гол во 12. минута, а веќе во 27. минута на семафорот стоеше предност од 0-2 за гостите по голот на Марти. Кореа ја намали негативата на 1-2 во 32. минута, а Кадиз ја задржа предноста на полувремето.

Молина донесе изедначување веќе во првата минута од второто полувреме, а за целосен пресврт се погрижи Кореа со гол во 66. минута.

На победа се радуваше и Бетис кој со 3-0 славеше против Валенсија. Диао, Рока и Езалзули стрелаа во 41, 46 и 85. минута за значајни три бода.

Се вчитува...