„Приватна“ трка на Макс Ферстапен во Холандија (ФОТО)

Макс Ферстапен стигна до нови 25 бода во Форума 1 шампионатот откако на домашно тло на Големата награда на Холандија славеше пред дуото на Мерцедес, Луис Хамилтон и Валтери Ботас со што се искачи на првата позиција на табелата на освоени бодови.

Холадскиот возач на големо задоволство на домашната публика извозе „приватна“ трка во која во ниеден момент не ја загрози победата. Интересно во однос на тренинзите пред самата трка, денеска само Тсунода и Мазепин не ја завршија трката, додека бодови и: Гасли, Леклер, Алонсо, Саинз, Перез, Окон и Норис.

Се вчитува...