Променет форматот на баражот за пласман на СП во Катар

Светската фудбалска федерација (ФИФА) објави дека меѓуконтиненталните баражи за пласман на Светското првенство во Катар ќе бидат одиграни во променет формат. Место два натпревари (дома/гости) ќе се одигра само една на неутрален терен.

Во меѓуконтиненталните квалификации ќе има претставници од Азија, Океанија, Јужна Америка и Северна и Средна Америка. Паровите ќе бидат одлучени со ждреб, а победниците од двата меча ќе бидат последните патници на мундијалот во Катар.

Натпреварите ќе се играат во јуни следната година. Европските бараж натпревари од кои е дел и Македонија остануваат непроменети, а ждрепката за паровите ќе се случи на 26. ноември во Цирих.

Се вчитува...